Kolekcja filmów Stanisława Różewicza
Kolejną kolekcją z serii "Arcydzieła Polskiego Kina", którą firmuje Wydawnictwo Telewizji Kino Polska, jest box trzech filmów Stanisława Różewicza, nakręconych na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Premiera kolekcji już 22 czerwca.
Box obejmuje filmy: "Drzwi w murze", "Kobieta w kapeluszu", "Anioł w szafie" oraz w charakterze dodatku - dokument "Idąc, spotykając...".
"Kiedy myśleć o historii kina polskiego nie według nurtów takich jak szkoła polska czy kino moralnego niepokoju, ale według indywidualności, Stanisław Różewicz okaże się kimś niezastąpionym, jedynym w swoim rodzaju - pisał o reżyserze Tadeusz Sobolewski - Był twórcą filmów nieprzemijających, choć zbyt rzadko przypominanych (...). Prowadził w kinie swój własny, czysty wątek, szedł własną drogą niezależną od mody".
Trzy prezentowane w ramach kolekcji filmy łączą się z problemem, na który Stanisław Różewicz wyczulony był szczególnie, co podkreśla dodatkowo powściągliwość formy prezentowanych filmów: kwestią prawdy i kłamstwa sztuki. Pytania, jakie zadają sobie bohaterowie filmów Różewicza, sami będąc ludźmi filmu i teatru: Jak uprawiać sztukę, nie zapominając o etyce i kwestiach elementarnych? Ile można zapłacić za to, by w ogóle móc być dopuszczonym do możliwości uprawiania artystycznego zawodu i mówienia do ludzi? Jak za pomocą sztuki dotrzeć do wnętrza innego człowieka? - to pytania wciąż istotne, szczególnie w czasach, gdy sztuka kładzie coraz większy nacisk na zarabianie pieniędzy, nie zaś rozmowę kształcącą samodzielność myślenia w swych odbiorcach.
Prezentowane filmy stronią od oczywistości i emocjonalnego efekciarstwa. Artystyczne wypowiedzi Stanisława Różewicza poszukują w rzeczywistości niuansów i subtelności, które opisują najprecyzyjniej los człowieka.
-----------------------------------------------------------------------------------------
Stanisław Różewicz - ur. w 1924 w Radomsku, jako młodszy brat poetów Tadeusza i Janusza, reżyser i scenarzysta filmów fabularnych i dokumentalnych oraz teatrów TV, producent. Kilka razy w trakcie kariery reżyserował spektakle teatralne (m. in. w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze Studio, Polskim i Powszechnym w Warszawie). W latach 1967-68 i 1972-80 kierownik artystyczny Zespołu Filmowego "Tor", którego był założycielem; mentor i opiekun wielu wybitnych polskich reżyserów ( m.in.: Krzysztofa Zanussiego, Krzysztofa Kieślowskiego, Edwarda Żebrowskiego, Filipa Bajona, Antoniego Krauze, Wojciecha Marczewskiego) którym umożliwił debiut.
Po maturze, w 1946 roku, rozpoczął pracę w filmie jako asystent reżysera Jerzego Zarzyckiego. W tym samym roku zrealizował wspólnie z Wojciechem Jerzym Hasem krótkometrażowy dokument "Ulica brzozowa". Pełnometrażowym, samodzielnym debiutem fabularnym Stanisława Różewicza był film "Trudna miłość" z 1953. Jednocześnie na początku lat 50. Różewicz współpracował jako asystent i II reżyser z innymi reżyserami.
W jego rodowodzie artystycznym, tuż po wojnie, istotnym wątkiem była współpraca i przyjaźń z krakowskimi pisarzami: Janem Józefem Szczepańskim i Kornelem Filipowiczem. Obok Tadeusza Różewicza byli oni scenarzystami wielu jego filmów. Od połowy lat 50 do początku 70 był też wykładowcą w Szkole Filmowej w Łodzi. Za pierwszy znaczący film w jego dorobku, zapowiadający kierunek dalszej drogi twórczej, uważa się "Trzy kobiety" z roku 1956. W późniejszych latach Stanisław Różewicz dał się poznać przede wszystkim jako reżyser filmów fabularnych.
Tematami powracającymi wciąż w jego twórczości były między innymi: człowiek wobec wojny ("Wolne Miasto", "Westerplatte", "Świadectwo urodzenia", "Opadły liście z drzew", "Na melinę", to filmy zrealizowane w kontrze do narodowo-mitologicznego kostiumu, znanego z filmów szkoły polskiej, w kontrze do języka, który posługując się działającymi na emocje znakami, przesłaniał rzeczywistą prawdę o polskiej historii), wzajemny stosunek życia i sztuki oraz potencjał fałszu, który się w sztuce kryje ("Kobieta w kapeluszu", "Drzwi w murze", "Anioł w szafie"), motyw zła, zetknięcia z nim człowieka i moment wyboru ("Diabeł", "Ryś", "Głos z tamtego świata", "Samotność we dwoje").
Stanisław Różewicz jest autorem ponad 20 filmów fabularnych i laureatem wielu nagród przyznanych za całokształt twórczości.
Wydawnictwo Telewizji Kino Polska zostało powołane w 2008 roku w celu kontynuowania misji programowej telewizji Kino Polska na rynku DVD. Wydawnictwo przygotowuje trzy serie wydawnicze: "Arcydzieła Polskiego Kina", "Przeboje Polskiego Kina", "Awangarda/Off".