Kino na Granicy: Wyjątkowy festiwal w Cieszynie
Cieszyn odlicza dni do filmowego święta, jakim jest Kino na Granicy, największy przegląd filmów z Polski, Czech i Słowacji, jedyne takie wydarzenie filmowe organizowane w jednym mieście, ale po dwóch stronach granicy – w polskim i czeskim Cieszynie. Przegląd rozpocznie się 30 lipca i potrwa do 4 sierpnia. Gościem specjalnym będzie Janusz Gajos, który nad Olzą spotka się z festiwalową publicznością.
Przegląd Filmowy "Kino na Granicy" to jedyna taka impreza odbywająca się na polsko-czeskiej granicy. Stawia na nowe kino z Polski, Czech i Słowacji - zestaw, który trudno znaleźć na innych festiwalach. A wszystko w pięknej sali teatralnej, która zagrała kiedyś w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy. Uczestnicy cenią sobie też możliwość żywego kontaktu z ludźmi filmu: co roku festiwal odwiedzają gwiazdy i topowi przedstawiciele środkowoeuropejskiego kina.
To wyjątkowe wydarzenie filmowe już nie w skali regionu i kraju, ale także i Europy - Kino na Granicy, przegląd filmowy organizowany w Cieszynie i Czeskim Cieszynie, od ponad dwóch dekad skupia uwagę miłośników kina polskiego, czeskiego i słowackiego zbierając nagrody i pochlebne opinie środowiska filmowego.
Pandemia koronawirusa zmusiła organizatorów do odwołania edycji w 2020 r., a tegoroczna stała pod znakiem zapytania. Ostatecznie przegląd organizowany zwykle na przełomie kwietnia i maja został przeniesiony na termin wakacyjny i odbędzie się w dniach 30 lipca - 4 sierpnia.
"Kino Na Granicy nigdy się nie poddaje" - podkreślił Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy Przeglądu po stronie polskiej. "Przyzwyczailiśmy się do wymuszanych różnymi sytuacjami zmian terminów, a także zmian programu imprezy, ale emocje pozostają przecież niezmienne. Wierzę, że na początku sierpnia uda nam się spotkać w Cieszynie, najlepszym miejscu na przełamywanie barier, na dobrą rozmowę i świetne kino. Atrakcji nie zabraknie" - zapewnił.
Aby znaleźć się w Czechach będąc w Cieszynie, wystarczy przejść most dzielący polską i czeską część miasta. Dlatego pobyt w Cieszynie jest tak interesujący. Wiedzą o tym organizatorzy Kina na Granicy, którzy koncentrują się na pokazaniu swoim widzom produkcji z tego rejonu - Europy Środkowej.
W tym roku zapraszają na liczne retrospektywy. Gościem przeglądu będzie Janusz Gajos, którego filmy zostaną pokazane w sekcji retrospektyw aktorskich.
- Wybór Janusza Gajosa na bohaterka retrospektywy aktorskiej podczas tegorocznej edycji Kina Na Granicy był dla mnie oczywisty, ale entuzjazm aktora zaskoczył nas i zachwycił - przyznał Łukasz Maciejewski. - Cieszymy się z obecności mistrza Janusza Gajosa w Cieszynie, z jego najlepszych filmów, które pokażemy w ramach retrospektywy. Kino polskie to także Gajos. W dużym stopniu on - zaznaczył.
W sekcjach reżyserskich widzowie zobaczą filmy Andrzeja Żuławskiego i Miloša Formana. Ciekawie zapowiada się cykl filmów dotyczących zmarłego 10 lat temu Václava Havla, artysty i polityka, jednego z najbardziej rozpoznawalnych na świecie Czechów. W programie znalazł się nawet jeden film w jego reżyserii - "Odejście“ z 2011 roku. Można będzie też wziąć udział w kolacji przygotowanej wg ulubionych przepisów Havla.
Serią pokazów specjalnych organizatorzy uczczą też 90 lat słynnego Studia Filmowego Barrandov, nazywanego czeskim Hollywood i 30 lat Grupy Wyszehradzkiej - zrzeszenia czterech państw Europy Środkowej - Polski, Czech, Słowacji i Węgier.
Widzowie festiwalu co roku uczestniczą również w spotkaniach literackich. W tym roku ich temat brzmi "Wyszehrad non fiction". Swoją obecność zapowiedzieli już między innymi Wojciech Tochman, Mariusz Szczygieł, Wojciech Jagielski, Paweł Smoleński, Justyna Sobolewska i Andrzej S. Jagodziński.
Przeglądowi "Kino na Granicy" towarzyszy w tym roku cykl kameralnych koncertów klubowych. Liczniejszą publiczność organizatorzy zapraszają na plenerowy. 31 lipca na cieszyńskim rynku wystąpi Pablopavo.
Wydarzeniem festiwalu będzie na pewno debata QUO VADIS POLSKIE KINO - główna debata Kina na Granicy z udziałem gwiazd
Czy widzowie wrócą do kin na polskie filmy? Czy niektóre premiery będą odbywać się tylko online? - nad tymi między innymi pytaniami będą zastanawiać się w Cieszynie reżyserzy, aktorzy, krytycy i inni polscy filmowcy.
"QUO VADIS POLSKIE KINO", czyli hasło głównej debaty tegorocznej edycji Kina Na Granicy w Cieszynie wywodzi się wprost od tytułu przedpremierowego seansu "Quo vadis, Aida?" Jasmili Žbanić, polskiej mniejszościowej koprodukcji, ale ma również swoje drugie, a nawet trzecie dno. Półtora roku po wybuchu pandemii, zadajemy sobie mnóstwo pytań dotyczących teraźniejszości, ale i przyszłości polskiego kina. Chodzi o kwestie artystyczne, a więc naszą obecność na festiwalach, obowiązujące trendy, ale i produkcyjne czy strategiczne, jak dystrybucja, premiery online, produkcje od razu przeznaczone do streamingu.
- Pytań jest mnóstwo, wątpliwości sporo. Na przykład: z jakiego powodu polscy widzowie nie wrócili jak dotąd do kin na polskie filmy i jak będzie w przyszłości? Dlatego jestem szczęśliwy i dumny, że w Cieszynie zbiorą się wybitni artyści polskiego kina, reprezentanci wszystkich pokoleń twórców, żeby rozmawiać o naszym kinie, o przyszłości, o tym, dokąd to kino podąża. Quo vadis...
Gośćmi debaty "Quo vadis polskie kino", która odbędzie się w Teatrze Cieszyńskim po seansie filmu "Quo vadis Aida" we wtorek, 3 sierpnia, będą: Andrzej Chyra, Magdalena Łazarkiewicz, Tomasz Kot, Piotr Domalewski, Anna Jadowska, Janusz Zaorski, Olaf Lubaszenko, Małgorzata Imielska, Bartłomiej Topa, Olga Chajdas, Maria Dębska, Piotr Głowacki, Daria Woszek, Mariusz Palej, Bartosz Chajdecki, Iwona Siekierzyńska, Tomasz Włosok, Grzegorz Zariczny, Janusz Wróblewski, Dorota Roqueplo.
Debaty i długie dyskusje od samego początku są istotą Przeglądu Kino na Granicy. W tym roku uczestnicy festiwalu spotkają się z filmowcami kilkadziesiąt razy. Sama lista spotkań z twórcami po projekcjach jest imponująca. Niemal każdy film reprezentowany będzie w Cieszynie przez kilkuosobową grupę: reżysera, aktorów i innych artystów.