Kino kulinarne na Transatlantyku
Pięć inspirowanych pokazanymi filmami kolacji przygotowują organizatorzy Festiwalu Transatlantyk w ramach sekcji Kino Kulinarne. Jak zapowiadają, wyjątkowym doznaniom wizualnym towarzyszyć będą równie wyjątkowe doznania smakowe.
Odbywające się w ramach organizowanego w Poznaniu festiwalu wydarzenie, łączące sztukę filmową i kulinarną, podobnie jak w 2011 r. przygotowywane jest we współpracy z twórcami Festiwalu Berlinale. Autorskie menu Kina Kulinarnego przygotuje w tym roku szef kuchni Hugo Restaurant Krzysztof Rabek.
Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk rozpocznie się 15 sierpnia. Jak zapowiadają jego twórcy, na miłośników sztuki filmowej i muzyki czekać będzie światowe kino na najwyższym poziomie, pokazy, koncerty oraz spotkania z wybitnymi muzykami i filmowcami z Polski i zza granicy.
- Osią idei Kina Kulinarnego jest dostrzeżenie analogii pomiędzy sztuką filmową - obrazem i muzyką, a procesem kulinarnej kreacji, zaś kluczem jest odbiór angażujący absolutnie wszystkie zmysły. Pytania zadawane na ekranie chcemy utrwalić wyjątkowym doznaniem, zapisać na zawsze w pamięci naszych gości - powiedział Jan A. P. Kaczmarek, twórca Festiwalu Transatlantyk.
W pokazach tegorocznego Kina Kulinarnego będzie mogło wziąć każdorazowo udział do 120 osób. Bilet na jeden seans będzie uprawniał do udziału w składającej się z 4 dań kolacji z udziałem uznanych twórców sztuki filmowej i kulinarnej. Organizatorzy nie podają na razie menu kolacji, wiadomo za to, jak wygląda spis propozycji filmowych.
W ramach Kina Kulinarnego pokazane zostaną filmy wyświetlane podczas tegorocznego 62. Festiwalu Berlinale. W Poznaniu zobaczymy hiszpański dokument "Mugaritz B.S.O." Felipe Ugarte i Juantxo Sardona poświęcony projektowi muzyczno-kulinarnemu, na pomysł którego wpadli w 2011 roku szef kuchni Andoni Luis Aduriz, wraz z baskijskim muzykiem eksperymentalnym i multiinstrumentalistą, Felipe Ugarte.
Wyświetlony będzie też niemiecko-amerykański "Oma & Bella" Alexy Karolinski - portret dwóch starszych pań, które przetrwały Holocaust, nadal mieszkają w Berlinie i gotują według starych, przedwojennych przepisów.
Zaplanowano też seanse fabularnego filmu produkcji chińsko-tajwańskiej "Joyful Reunion" w reżyserii Tsao Jui-yuan, "Jerusalem on a plate" w reżyserii Jamesa Nutt, oraz francuski film dokumentalny Paula Lacoste "Entre les Bras.
Jak powiedziała w imieniu organizatorów wydarzenia Aleksandra Gutkowska, Kino Kulinarne to jedna z najważniejszych sekcji Festiwalu Transatlantyk, zaś wzrost znaczenia sztuki kulinarnej, z jakim mamy do czynienia w ostatnich latach, znalazł swoje odbicie w wielu dziedzinach życia.
- Pozornie zwyczajne przygotowywanie posiłków zyskało rangę procesu twórczego i stało się ważnym kluczem do duchowości współczesnego człowieka. Niezwykłość kulinarnego świata dostrzegli m.in. twórcy Festiwalu Filmowego Berlinale, którzy 6 lat temu po raz pierwszy zaprezentowali berlińskiej publiczności nowatorską sekcję filmową, w której pokazy filmu połączono z inspirowaną danym tytułem kolacją - powiedziała.