Kino belgijskie w Poznaniu
Produkcje między innymi Feliksa van Groeninge'a ("Boso, ale na rowerze") i braci Dardenne ("Milczenie Lorny") będzie można obejrzeć w ramach pierwszego Festiwalu Filmu Belgijskiego w Poznaniu, organizowanego w ramach Dni Belgijskich. Projekcje rozpoczną się w poniedziałek, 28 października, w kinie Muza.
Gorzko-słodki smak życia, emocje rządzące losem ludzkim, sytuacja emigrantów, problemy dorastania czy poszukiwanie siebie - to tylko niektóre z tematów, jakie w kinie poruszają belgijscy twórcy.
Od 28 października w poznańskim kinie Muza będzie można bliżej poznać kino belgijskie. Widzowie obejrzą 6 filmów frankofońskich oraz flamandzkich.
W ramach festiwalu zostaną pokazane dwa filmy Feliksa van Groeninge'a - "Boso, ale na rowerze" i "W kręgu miłości", obraz braci Dardenne "Milczenie Lorny", "Tango Libre" Frédérica Fonteyne'a, "Dom na kółkach" François Pirota oraz "Z piątku na sobotę" - reżyserski debiut Toma Barmana.
"Boso, ale na rowerze" to trzeci pełnometrażowy film fabularny 31-letniego Feliksa van Groeningena. Scenariusz filmu oparty został na słynnej powieści Dimitria Verhulsta pt. La Merditude des Choses, która niemal od razu zyskała w Belgii i Holandii status kultowej i stałą się literacką sensacją pierwszej dekady XXI wieku. Akcja filmu rozgrywa się w latach 80. XX wieku, w małym miasteczku w Belgii. Trzynastoletni Gunter Strobbe mieszka wraz z ojcem i trzema wujkami w domu swych dziadków. Spokój i cisza nie są tu częstym gościem...
"W kręgu miłości"
Bohaterowie filmu - Elise i Didier - od siedmiu lat żyją w szczęśliwym, choć niekonwencjonalnym związku. Połączyła ich gorąca miłość od pierwszego wejrzenia, głęboka potrzeba życia po swojemu i pasja do muzyki bluegrass. Niespodziewanie koło fortuny się odwraca. Kiedy ich kilkuletnia córka Maybelle zapada na poważną chorobę, żarliwe i zmysłowe uczucie poddane zostaje poważnej próbie. Czy uda im się pokonać przeznaczenie? Obraz jest belgijskim kandydatem do Oscara w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny".
"Milczenie Lorny"
Za scenariusz tego filmu bracia Dardenne otrzymali nagrodę w Cannes. Produkcja potwierdza wyjątkową pozycję Belgów wśród współczesnych reżyserów i jest dowodem na to, że ich niemodne kino potrafi również zaskakiwać. Główna bohaterka filmu, tytułowa Lorna, to emigrantka z Albanii, która mieszka w belgijskim mieście Liege. Lorna czeka na rozwód po fikcyjnym małżeństwie z belgijskim narkomanem, które zapewniło jej tutejsze obywatelstwo. Jest też w układach z rosyjską mafią, która jej naturalizację zamierza wykorzystać do kolejnych fikcyjnych małżeństw, a przedłużające się oczekiwanie na rozwód z Claudym chce załatwić dość radykalnie.
"Tango Libre"
Film otrzymał w 2012 roku Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Strażnik więzienny jest zauroczony swoją znajomą z cotygodniowych lekcjach tanga. Pewnego dnia spotykają się znowu - tym razem w więzieniu, do którego kobieta przychodzi odwiedzać zarówno swego męża, jak i kochanka. Strażnik zakochuje się w kobiecie i zostaje wplątany w jej skomplikowane życie uczuciowe.
"Z piątku na sobotę" to reżyserski debiut Toma Barmana, który w swoim filmie obrazuje historie kilku mieszkańców Antwerpii, spotykających się w piątkowy wieczór na imprezie. Antwerpia, wczesny czerwiec, upalne, piątkowe popołudnie. Osiem osób. Osiem różnych historii. Każdy o czymś marzy, za czymś tęskni. Słychać muzykę i wiatr.. To niesamowicie klimatyczna komedia z rytmiczną, wibrującą muzyką w tle - połączenie basowych, elektronicznych dźwięków z jazzem i energetycznymi rytmami rocka lat 80.
"Dom na kółkach"
To opowieść o dwóch młodych mieszkańcach małej wioski, którzy postanawiają wyruszyć w podróż, aby odnaleźć siebie. Simon rzuca pracę w mieście, rozstaje się z dziewczyną i wraca do rodzinnej wsi, gdzie mieszkają jego rodzice. Spotyka tu Juliena, kolegę z czasów dzieciństwa, który mieszka z ojcem dochodzącym do siebie po ciężkiej chorobie. Pewnego wieczoru, dwaj trzydziestolatkowie spontanicznie decydują się spełnić marzenie z dzieciństwa: wybrać się w nieskrępowaną niczym podróż.
Bezpłatne bilety na wszystkie pokazy będzie można odebrać w kinie Muza od 26 października. Festiwal Filmów Belgijskich w Poznaniu organizowany jest przez Belgijską Izbę Gospodarczą.
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!