KFF: Krótki metraż w 3D
Organizatorzy Krakowskiego Festiwalu Filmowego przygotowali dla widzów niespodziankę - 23 maja wraz z zapowiadanym na otwarcie filmem "Dzień z życia" reż. Kevin Macdonald pokazana zostanie jeszcze jedna produkcja Ridleya Scotta: "Podrzutek" - krótkometrażowy film kostiumowy w 3D.
Akcja filmu osadzona jest w latach 30. ubiegłego wieku, w wędrownym cyrku. Pewnego poranka na progu jednego z wozów członkowie trupy znajdują niezwykłe niemowlę...
"Podrzutek" ("The Foundling"), reż. Barney Cokeliss został zrealizowany w ramach współpracy Ridley Scott Associates z firmą Phillips jako dalszy ciąg projektu "Parallel Lines". W ramach tego przedsięwzięcia 5 reżyserów z firmy Scotta zrealizowało 5 filmów reklamowych w 5 różnych konwencjach, jednak z tą samą, bardzo oszczędną ścieżką dialogową. W efekcie kampania zdobyła wiele nagród na festiwalach reklamowych, m.in. Cannes Lion Grand Prix czy Gold Film Craft Lion za efekty specjalne.
"Podrzutek" jest szóstym filmem z serii i pierwszym zrealizowanym w technologii 3D. Został nakręcony we współpracy z zespołem, który współtworzył trójwymiarowy przebój Jamesa Camerona - "Awatar"
- Tegoroczne otwarcie festiwalu, to dobre wejście w drugie półwiecze istnienia imprezy - mówi Krzysztof Gierat, dyrektor KFF - Sięgnęliśmy po 2 filmy wyprodukowane przez Ridleya Scotta, które doskonale obrazują kierunek zmian we współczesnym kinie. "Dzień z życia" jest filmem współtworzonym przez Internautów, odwraca tradycyjne role widza i reżysera oraz multiplikuje tego ostatniego. Natomiast "Podrzutek" wykorzystuje najnowocześniejszą technologię 3D, która rozwija się tak dynamicznie, zaczyna być dostępna także poza salami kinowymi - dodał szef krakowskiej imprezy.
51. edycję Festiwalu otworzy premierowy pokaz filmu "Dzień z życia" ("Life in a Day") Kevina Macdonalda, laureata Oscara za film dokumentalny "Jeden dzień we wrześniu", autora m.in. "Ostatniego króla Szkocji" i "Czekając na Joe". Ten pełnometrażowy dokument, którego producentem jest Ridley Scott, powstał z filmów, które przesłali na YouTube Internauci ze 197 krajów. Wszystkie powstały jednego dnia - 24 lipca 2010. Po selekcji i montażu materiału powstał barwny, kalejdoskopowy obraz, który stara się odpowiedzieć na pytania: jak wygląda jeden dzień na Ziemi? Jak żyje współczesny człowiek? Film pierwszy raz został pokazany na festiwalu w Sundance, w Europie zadebiutował w podczas Berlinale, w Krakowie odbędzie się jego polska premiera. Gościem Gali Otwarcia Festiwalu będzie Tomasz Skowroński z Zakopanego, który jest autorem jednego z fragmentów tego niezwykłego kolażu światowego formatu.
Podczas 7 dni Krakowskiego Festiwalu Filmowego pokazane zostaną 223 filmy - 42 fabuły, 49 animacji, 132 dokumenty. Projekcjom będą towarzyszyć koncerty, spotkania z twórcami, wystawa, warsztaty dokumentalne, branżowe konferencje, pitching Dragon Forum oraz Targi Filmowe.
Zobacz zapowiedź Krakowskiego Festiwalu Filmowego: