Keira Knigtley genialną matematyczką
Keira Knigtley gra jedną z głównych ról w dramacie historycznym "Gra tajemnic", który w piątek, 16 stycznia, wejdzie na ekrany polskich kin. Za kreację Joan Clarke aktorka ma duże szanse na nominację do Oscara.
Bohater filmu "Gra tajemnic" Alan Turing (1912-1954), którego już w bardzo młodym wieku uznano za jednego z najwybitniejszych matematyków świata, jako konstruktor tzw. bomby Turinga miał ogromny wkład w zwycięstwo aliantów w II wojnie światowej. Jego maszyna zapewniła bowiem bardzo skuteczne łamanie szyfrów niemieckiej Enigmy.
Turing (w tej roli Benedict Cumberbatch) nie działał jednak sam. Wśród jego bliskich współpracowników znalazła się Joan Clarke (Keira Knigtley). Dwójkę outsiderów połączyła bliska przyjaźń, a nawet narzeczeństwo, choć krótkie.
"Robiliśmy różne rzeczy razem, np. chodziliśmy do kina, ale gdy powiedział: 'Czy weźmiesz pod uwagę poślubienie mnie?' - byłam ogromnie zaskoczona" - mówiła Clarke w dokumencie wyprodukowanym przez BBC w 1992 r.
Urodzona w 1917 roku (zm. 1996), była jedyną kobietą w zespole Turinga, której zasługi są nieco szerzej znane. Ponieważ nie przewidziano stanowiska dla kobiety-kryptologa, została zatrudniona jako lingwistka. Od tamtej pory z upodobaniem wpisywała w formularzach: stanowisko - językoznawca, znajomość języków - brak.
Kobietom w instytucjach rządowych dostępna była wówczas co najwyżej kariera sekretarki, tak więc jej pozycja - choć zarabiała mniej od swoich kolegów - była zupełnie wyjątkowa.
Reżyser filmu Morten Tyldum powiedział o Clarke, że odniosła sukces w czasach, gdy inteligencja nie była cechą, którą u kobiet ceniono najbardziej. "Jest wiele osób w tej opowieści, które powinny znaleźć swoje miejsce w historii - stwierdziła Keira Knigtley. - Joan Clarke jest jedną z nich".
Zespół najbardziej utalentowanych ludzi w Anglii pracuje pod okiem genialnego Alana Turinga (Cumberbatch) nad złamaniem skomplikowanego szyfru, którym posługują się hitlerowcy. Dokonania tej grupy, oparte m.in. na pracy polskich naukowców, pozwolą ograniczyć liczbę ofiar wojny i przyspieszyć zwycięstwo aliantów.
Po zakończeniu wojny Turing koncentruje się na badaniach, których efektem będzie potężna rewolucja technologiczna naszych czasów - narodziny komputera. Mimo swych wielkich zasług, geniusz wpadnie w poważne kłopoty, które w dramatyczny sposób odmienią jego los.
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!