Katyń w fotografiach
21 września na ekranach kin debiutuje najnowszy film Andrzeja Wajdy "Katyń". Z tej okazji w Cinema City Zakopianka w Krakowie zorganizowano wystawę fotograficzno- dokumentalną "Katyń 1940".
Problematyka katyńska, zbrodni na polskich oficerach dokonanej przez sowieckie NKWD w 1940 roku stała się tematem ekspozycji współorganizowanej przez krakowskie Rodziny Katyńskie i Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie.
Ekspozycja zaprezentowana w Cinema City Zakopianka z okazji premiery filmu Andrzeja Wajdy "Katyń" pokazuje dokumenty: fotografie, wycinki prasowe, archiwalia ilustrujące tragiczny epizod II wojny światowej.
Na zdjęciach widzimy jak Joachim Ribbentrop (minister spraw zagranicznych hitlerowskich Niemiec) podaje rękę Wiaczesławowi Mołotowowi (szefowi sowieckiego MSZ) na spotkaniu, podczas którego uzgodnili podział Polski i połowy Europy pomiędzy siebie w sierpniu i wrześniu 1939 roku. Możemy przeczytać rozkaz podpisany m. in. przez Stalina, Berię i innych sowieckich dygnitarzy skazujący polskich oficerów, prawnie objętych ochroną konwencji haskiej, na śmierć. Widzimy również zdjęcia z prac ekshumacyjnych z wiosny 1943 roku, kiedy to świat dowiedział się o sowieckiej zbrodni.
Ekspozycja uzupełniona jest o kilkadziesiąt portretów zamordowanych oficerów, są to tylko nieliczni z 15 000 poległych na Wschodzie polskich żołnierzy. Możemy też zapoznać się na planszach prezentujących elementy kłamstwa, jakie tworzyły kolejne rządy sowieckiej Rosji dla ukrycia zbrodni. No i ta, ostatnia plansza z pytaniami zadawanymi od kilkunastu lat przez rodziny pomordowanych, które ciągle spragnione są wiedzy i prawdy, podobnie jak resztę polskiego społeczeństwa na temat tragedii katyńskiej.