Choć obecnie Kate Winslet należy do grona najbardziej cenionych i najlepiej opłacanych aktorek Fabryki Snów, jej początki w branży filmowej nie były łatwe. W wywiadzie udzielonym magazynowi "Vogue" gwiazda filmów "Titanic" , "Lektor" czy "Marzyciel" , ujawniła, że gdy debiutowała przed kamerą, nikt nie wróżył jej spektakularnej kariery. Producenci i dyrektorzy castingów nie mieli zastrzeżeń co do umiejętności aktorskich Winslet, tylko do jej, ich zdaniem, niewystarczająco smukłej sylwetki.
"Ciągle słyszałam, że moje ciało ma zły kształt. Konsekwentnie powtarzano mi, że z taką figurą będę musiała zadowolić się mniejszymi stawkami" - wyjawiła laureatka Oscara. W zeszłym roku Winslet odniosła się do złośliwej krytyki, jakiej padła ofiarą po premierze "Titanica". W bulwarowej prasie notorycznie prowadzono wówczas dyskusje na temat wagi aktorki. "Ludzie byli dla mnie potwornie niemili. Teraz powiedziałabym tym dziennikarzom: 'Nie ważcie się mnie tak traktować. Jestem młodą kobietą, a moje ciało cały czas się zmienia. Jestem tym przerażona, więc nie pogarszajcie sytuacji'. To, co o mnie wtedy pisano, było rodzajem przemocy" - wyznała.
Winslet nie pozwoliła jednak, by nieprzychylne komentarze zachwiały jej poczuciem własnej wartości. Dziś 47-letnia gwiazda nie wstydzi się tego, że jej sylwetka nie jest idealna. W jednym z wywiadów aktorka zdradziła, że podczas kręcenia serialu "Mare z Easttown" zabroniła reżyserowi Craigowi Zobelowi retuszować mankamentów swojej figury.
"Kiedy w jednej ze scen seksu na ekranie pojawił się kawałek mojego wzdętego brzucha, Craig chciał to wyciąć. Powiedziałam mu: 'Ani mi się waż!'. Mare miała być normalną kobietą, mająca ciało, które wygląda i porusza się w sposób odzwierciedlający jej wiek, tryb życia i pochodzenie. Myślę, że brakuje nam tego w kinie i telewizji" - wyznała Winslet.
W rozmowie z magazynem "Vogue" aktorka zaapelowała więc do innych kobiet, by nie traciły wiary w siebie z powodu kompleksów dotyczących wyglądu. "Dziś już wiem, że lepiej nie marnować energii na krytykowanie swojego zewnętrznego ja. Myślę, że każda z nas powinna po prostu zaakceptować to, kim jest i jak wygląda. Nie ma znaczenia, co myślą inni ludzie" - podkreśliła gwiazda.
Kate Winslet: Urodziny w bikini 22
zobacz zdjęcia
Kate Winslet: Urodziny w bikini
1 / 22
"Mam taki kaprys, że zamierzam spędzić ten dzień w bikini" - Kate Winslet przyznała w marcu w śniadaniowym programie "Lorraine", jak chce świętować 40. urodziny. "Nie wiem, skąd mi się to wzięło, ale chcę [w ten dzień] czuć się świetnie" - dodała Winslet. Z okazji okrągłego jubileuszu przypominamy wszystkie (!) kinowe wcielenia brytyjskiej aktorki.
Ekranowym debiutem Kate Winslet była film Petera Jacksona "Niebiańskie istoty" (1994) - oparty na prawdziwej i głośnej w Nowej Zelandii historii morderstwa z 1954 roku, dokonanego przez dwie nastoletnie dziewczyny. Kate Winslet (P) partnerowała na ekranie debiutantka Melanie Lynskey (L).
W 1995 r. Winslet wystąpiła w roli Marianne Dashwood w "Rozważnej i romantycznej" w reżyserii Anga Lee.
Za tę rolę otrzymała swoją pierwszą nominację do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej i została również nominowana do Złotego Globu. Później zdobyła także nagrodę BAFTA i Screen Actors Guild Award.
Źródło: East News
Autor: Everett Collection
2 / 22
Kolejną kinową rolą Kate Winslet był występ w komedii science-fiction "Chłopak na dworze króla Artura" - opowieści o nastolatku ze Stanów Zjednoczonych, który w wyniku podróży w czasie ląduje w zamku tytułowego władcy Anglii.
Kate Winslet wcieliła się w postać księżniczki Sarah, na ekranie partnerowali jej m.in.Daniel Craig i Joss Ackland (jako król Artur).
Źródło: East News
Autor: Everett Collection
3 / 22
Do wiktoriańskiej Anglii Winslet wróciła w swym kolejnym filmie - "Więzach miłości" (1996) Michaela Winterbottoma opartym na książce Thomasa Hardy'ego.
Niewiele osób wie jednak, że Winslet o mało nie zrezygnowała z aktorstwa. Jej pobyt w szkole teatralnej nie był zbyt udany, ponieważ ze względu na swoją wagę była nagminnie nazywana przez kolegów i koleżanki "prosiakiem". Na przekór wszystkim nie zraziła się niepochlebnymi uwagami.
Źródło: East News
Autor: Everett Collection
4 / 22
W 1996 roku Kate Winslet otrzymała od Kennetha Branagha propozycję występu w kinowej wersji "Hamleta", w którym przypadła jej rola Ofelii.
Epicka, 4-godzinna wersja słynnej sztuki Szekspira zawierała m.in. erotyczną scenę między tytułowym bohaterem (granym przez samego reżysera) a postacią Kate Winslet.
Niedługo potem Winslet zagrała rolę rolę Rosę w absolutnym przeboju wszech czasów, wyreżyserowanym przez Jamesa Camerona „Titaniku”. Na ekranie partnerował jej Leonardo DiCaprio. W wieku zaledwie 22 lat Kate otrzymała swoją drugą nominację do Nagrody Akademii.
Źródło: East News
Autor: Everett Collection
5 / 22
Tuz po sukcesie "Titanika" Winslet zobaczyliśmy w obrazie "W stronę Marrakeszu" (1998), którego akcja rozgrywa się w apogeum czasów hipisowskich.
Grana przez aktorkę Julia ucieka z szarego Londynu do egzotycznego Maroka w poszukiwaniu szczęścia i wolności. W Marrakeszu zakochuje się w przypadkowo napotkanym mężczyźnie...
6 / 22
Po filmowej wyprawie do Maroka w kolejnym ekranowym wcieleniu Kate Winslet wyruszyła do Indii. W Świętym dymie" (1999) Jane Campion zagrała młodą dziewczynę, która w poszukiwaniu nowej duchowości trafi do sekty dowodzonej przez ekscentrycznego guru.
- Inteligencja Kate opiera się na emocjach. Kate reaguje bardzo emocjonalnie na różne rzeczy - wynika to z jej młodego wieku - potrafi też te emocje w sposób bardzo wyważony przedstawić na ekranie. Nie spotkałyśmy wcześniej żadnej aktorki o takim emocjonalnym natężeniu - mówiła o Brytyjce producentka filmu Jan Chapman.
Źródło: East News
Autor: Everett Collection
7 / 22
W 2001 roku Kate Winslet ubrała okulary w filmie Michaela Apteda "Enigma".
Akcja obrazu rozgrywała się w czasie II wojny światowej w środowisku elitarnego zespołu kryptologów pracujących w centrum łamania szyfrów Bletchley Park.
- Hester jest inteligentną kobietą, świadomą, że jej intelekt nie jest w Bletchley Park wystarczająco wykorzystany. Jest pracownikiem administracyjnym i nie ma pojęcia o łamaniu szyfrów. Na początku jej postać jest raczej anonimowa i przeciętna. W miarę rozwoju akcji, jak kameleon zmienia barwy, ujawniając swą urodę, seksowność, inteligencję i odwagę - tak Kate Winslet mówiła o swojej postaci.
Źródło: East News
Autor: Everett Collection
8 / 22
Biograficzny film "Iris" (2001) był studium pięknej, choć burzliwej miłości pisarki Iris Murdoch i jej męża, krytyka literatury, Johna Bayleya. Kate Winslet, która wcieliła się w młodą Iris, otrzymała za swoją kreację nominację do Oscara, BAFTY i Złotego Globu. Rola ta, choć drugoplanowa, do dzisiaj pozostaje jedną z najbardziej wyrazistych w jej karierze.
Źródło: East News
Autor: Everett Collection
9 / 22
W 2003 roku aktorkę oglądaliśmy w thrillerze Alana Parkera "Życie za życie".
Winslet wcieliła się w postać dziennikarki Bitsey Bloom, która postanawia opowiedzieć historię profesora uniwersytetu w Teksasie (Kevin Spacey), który od lat aktywnie działał na rzecz zniesienia kary śmierci. Jednak pewnego dnia sam trafia do celi śmierci skazany za gwałt i morderstwo.
Źródło: East News
Autor: UNIVERSAL STUDIOS
10 / 22
Nagrodzony Oscarem za scenariusz film Michela Gondry'ego "Zakochany bez pamięci" (2004) to zwariowana opowieść o miłości. Rolą ekscentrycznej Clementine Winslet ponownie przełamała swój wizerunek - dojrzałej i poukładanej aktorki, jaki widzowie znali z jej wcześniejszych filmów. Kreacja ta przyniosła jej kolejne nominacje do Oscara, BAFTY i Złotego Globu.
- Marzyłam o głównej roli w niebanalnej, romantycznej historii o kochankach z emocjonalnymi problemami. Wcielenie się w filmową Clementine stanowiło duże wyzwanie. Jest zabawna, niezwykła i ekscentryczna! Różnimy się, choć w wielu aspektach jest do mnie trochę podobna. Sama czasem bywam szajbuską z niewyparzoną gębą. Jednak ostatecznie, mimo kolejnych zmian koloru włosów i dziwacznego zachowania Clementine to wrażliwa, nieśmiała osoba, która próbuje odnaleźć siebie - tak Winslet charakteryzowała swoją bohaterkę.
Źródło: materiały dystrybutora
11 / 22
Oscarowy "Marzyciel" w reżyserii Marca Forstera opowiadał o kulisach powstawania jednego z najpopularniejszych utworów dla dzieci, "Piotrusia Pana".
Akcja filmu rozgrywa się w edwardiańskim Londynie w 1903 roku. Bohaterem jest szkocki pisarz James Matthew Barrie (1860-1937). JM Barrie (Johnny Depp), pisarz u szczytu literackiej kariery, szuka natchnienia do pracy nad nową książką. Spotkanie czarującej damy (Kate Winslet), matki czwórki chłopców, pozwoli mu odnaleźć inspirację dla swojej twórczości.
Źródło: East News
Autor: MIRAMAX
12 / 22
Absolutnym zaskoczeniem dla fanów Kate Winslet była jej kreacja w zwariowanym musicalu Johna Turturro "Romance & Cigarettes" (2005).
Winslet wcieliła się tu w emanującą ekranowym seksapilem rudowłosą femme fatale o imieniu Tula.
13 / 22
W politycznym dramacie Stevena Zailliana "Wszyscy ludzie króla" (2006) Kate Winslet wcieliła się w córkę gubernatora i byłą dziewczynę dziennikarza śledczego (Jude Law), który próbuje zdemaskować skorumpowanego polityka (Sean Penn).
Źródło: East News
Autor: Everett Collection
14 / 22
Z Leonardo Di Caprio, partnerem z "Titanika", Winslet spotkała się ponownie na planie "Drogi do szczęścia" (2008) Sama Mendesa.
Frank i April zawsze postrzegali siebie jako ludzi wyjątkowych, odmiennych od przeciętności, odważnych w swoich zachowaniach i poglądach, gotowych przeżywać swoje życie w oparciu o wyższe ideały. Kiedy zatem wprowadzają się do nowego domu na Revolutionary Road, od razu z dumą deklarują swoją niezależność i odcięcie od panującej na przedmieściach, wszechobecnej w tego typu miejscach inercji. Deklarują gotowość, żeby nigdy nie wpaść w pułapkę sztywnych konwenansów społecznych tak typowych dla tych czasów.
A jednak niezależnie od całego uroku, piękna i lekceważącego stosunku do konwenansów Wheelerowie z czasem obserwują, że stają się dokładnie tacy, jakimi nigdy nie chcieli być: Frank – ustatkowany facet z rutynową robotą, którego niepokorny charakter gdzieś niepostrzeżenie zniknął; April – niezbyt szczęśliwa pani domu spragniona spełnienia i pasji – typowa amerykańska rodzina ze swoimi marzeniami.
Źródło: materiały dystrybutora
15 / 22
W 2011 roku Kate Winslet znalazła się w gwiazdorskiej obsadzie kameralnego filmu Romana Polańskiego "Rzeź", wcielając się w nowoczesną agentkę inwestycyjną.
"To zapracowana matka, która ma nieustające poczucie winy, że za mało czasu poświęca swojemu dziecku. Ma bardzo nowoczesne poglądy na tematy macierzyństwa i rodzicielstwa, ale sama najczęściej stąpa po krawędzi. Kocha swojego syna, ale są pewne obszary, w których kompletnie się gubi" - opisywała swą bohaterkę.
Źródło: materiały dystrybutora
16 / 22
Akcja thrillera "Contagion - Epidemia strachu" (2011) Stevena Soderbergha skupiała się wokół śmiertelnego wirusa zagrażającego ludzkości.
"Duże znaczenie ma fakt, że te postaci odbierane są jak prawdziwi ludzie, a nie tylko lekarze — eksperci albo specjaliści z różnych dziedzin" — mówiłą Kate Winslet, która wcieliła się w rolę lekarki pracującej w miejscu jednego z pierwszych ognisk choroby. "Widz zaczyna odczuwać atmosferę epidemii za pośrednictwem poszczególnych bohaterów".
Źródło: East News
Autor: Claudette Barius / Everett Collection
17 / 22
W komedii "Movie 43" gwiazdy Hollywood miały - według twórców - "obnażyć swoje prawdziwe oblicza, nie próbując się powstrzymywać przed absurdalnym, niedorzecznym, kontrowersyjnym, przekraczającym wiele granic humorem".
Nie wiadomo, czy Kate Winslet do dziś nie żałuje występu w tej produkcji...
Źródło: materiały dystrybutora
18 / 22
Jedną z nielicznych telewizyjnych kreacji Kate Winslet jest tytułowa rola w mini-serialu HBO "Mildred Pierce" opowiadającym o losach niezależnej kobiety, która w czasach Wielkiego Kryzysu stara się za wszelką cenę zapewnić godne życie sobie i swoim córkom.
"W tej produkcji nie ma nic w skali mini. Jej realizacja była dla mnie najtrudniejszym wyzwaniem od czasów Titanica. W ciągu 16 tygodni mogliśmy równie dobrze nakręcić dwa i pół filmu. Ten projekt bardzo dużo mnie kosztował, ale przyniósł mi także wiele satysfakcji" - wyjaśniła Kate Winslet, która za "Mildred Pierce" otrzymała Złoty Glob oraz statuetkę Emmy.
Źródło: materiały dystrybutora
19 / 22
"Chciałam wystąpić w filmie, który był całkowicie inny od wszystkich, w których dotychczas zagrałam" - wyznała Kate Winslet.
Wyreżyserowana przez Neila Burgera "Niezgodna" to pierwsza część planowanej filmowej trylogii nakręconej w oparciu o bestsellerową serię powieści autorstwa Veroniki Roth. Akcja została osadzona w świecie przyszłości, w którym ludzie są przyporządkowywani na podstawie cech swoich osobowości konkretnym odłamom: odważni zostają skierowani do Nieustraszonych, szczerzy są wysyłani do Prawości, spokojni idą do Serdeczności, bezinteresowni stają się członkami Altruizmu, a inteligentni trafiają do Erudycji.
Aktorka wcieliła się w przebiegłą Jeanine Matthews, czarny charakter filmu, chłodną do bólu przywódczynię odłamu Erudycji, która zamierza przeprowadzić zamach stanu, przy okazji eliminując wszystkie osoby niezgodne.
- To niezwykle inteligentna kobieta o bardzo racjonalnym umyśle, która zasadniczo pragnie oczyścić swój naród z elementów, które jej zdaniem do niego nie pasują - Winslet scharakteryzowała swą postać.
Źródło: materiały dystrybutora
20 / 22
W dramacie Jasona Reitmana "Długi, wrześniowy weekend" (2013) Kate Winslet zagrała cierpiącą na depresję kobietę samotnie wychowującą syna, która udziela schronienia uciekinierowi z więzienia (Josh Brolin). Zaczyna się między nimi rodzić uczucie.
"Kate Winslet jest aktorką, która sprawia, że jej bohaterki są piękne i sensualne" - przyznał reżyser filmu dodając, że gdyby Winslet nie przyjęła jego propozycji, film najprawdopodobniej by nie powstał.
Źródło: materiały dystrybutora
21 / 22
W 2014 roku aktorkę oglądaliśmy także w kostiumowym dramacie "Odrobina chaosu", którego akcja rozgrywała się we Francji czasów Ludwika XIV.
Wcieliła się w postać Sabine De Barra, młodej, przedwcześnie owdowiałej kobiety, która jedyną radość znajduje w pielęgnowaniu roślin. Dzięki swojej ogrodniczej pasji zarabia na utrzymanie, toteż bez wahania przyjmuje propozycję pracy przy tworzeniu ogrodów wersalskich. Skromna i pracowita, nienawykła do dworskich intryg, Sabine nieustannie musi konkurować z zazdroszczącymi jej posady mężczyznami. Tylko jeden z nich, nadworny ogrodnik André Le Notre, docenia jej pracę.
Wkrótce ich zażyłość przemienia się w gorący romans, a sama Sabina staje się celem dworskich spisków.
Źródło: materiały dystrybutora
22 / 22
W listopadzie na polskie ekrany trafi jedna z najbardziej oczekiwanych produkcji 2015 roku. W biograficznym obrazie "Steve Jobs" Kate Winslet zobaczymy w roli Joanny Hoffman.
Już wkrótce będziemy mogli oglądać Winslet w filmowej biografii słynnej korespondentki wojennej Lee Miller. Premiera obrazu "Lee" odbędzie się 6 grudnia.