Reklama

Kariera tandeciarza

Na jego zawodowym koncie znalazło się dziesięć nominacji do nagrody Złotej Maliny, w tym kilkakrotnie dla najgorszego aktora. Jest znany przede wszystkim z niebyt inteligentnych i mało ambitnych ról komediowych.

Ma tyle samo fanów, co zagorzałych przeciwników, a charakterystyczny typ bohatera, w jakiego zwykle się wciela, potrafi równie dobrze bawić, jak przyprawiać o uczucie ogromnego niesmaku. 9 września Adam Sandler skończył 45 lat.

Na początku nic nie wskazywało na to, aby mały Adam Richard Sandler w przyszłości miał zarabiać na swoje utrzymanie, robiąc z siebie głupka przed milionami widzów. Chłopiec przyszedł na świat w 1966 roku na Brooklynie jako najmłodsze z czwórki dzieci amerykańskich Żydów. Jego ojciec był zwykłym elektrykiem, ale rodzice bardzo dbali o wykształcenie swoich pociech. Brat Adama został prawnikiem, a jedna z sióstr dentystką. Także aktor, będąc już rozpoznawalną gwiazdą, postanowił uzupełnić swoje wykształcenie i w 1991 roku zdobył tytuł magistra sztuk pięknych na Uniwersytecie Nowojorskim.

Reklama

Ulubieniec nastolatków

Kariera Sandlera opiera się przede wszystkim na niezliczonej ilości ról komediowych. Zwykle nie są to wcielenia przesadnie ambitne, jednak sporo filmów z jego udziałem odniosło duży sukces finansowy, przyciągając przed ekrany kin na całym świecie rzesze wiernych fanów. Zdecydowaną większość widzów stanowią w tym przypadku zwykle nastolatki, o czym mogą świadczyć liczne wyróżnienia, jakie aktor otrzymał w plebiscytach młodzieżowych. Sandler zdobył trzy statuetki oraz był czternaście razy nominowany do nagrody Teen Choice. Na liście tytułów, które mu przyznawano, obok tradycyjnych, jak "ulubiony aktor", znalazły się określenia takie jak: "najlepszy filmowy wybuch złości", "ulubiona chemia filmowa" czy "ulubione filmowe zarumienienie się".

Aktor wielokrotnie brylował też podczas gali wręczania nagrody Złoty Popcorn, pięciokrotnie zdobywając statuetkę przyznawaną przez stację MTV. Na tle tych niewątpliwie miłych, aczkolwiek niezbyt liczących się w branży odznaczeń, zdecydowanie wyróżnia się nominacja do Złotego Globu, którą został uhonorowany w 2003 roku za film "Lewy sercowy" (2002).

Z knajpy na ekran

Swoje uzdolnienia komediowe Sandler testował pierwotnie w Bostonie, występując w jednym z tamtejszych klubów. Pewnego wieczoru udało mu się rozbawić innego znanego komika, Dennisa Millera, który zaprosił młodszego kolegę do udziału w niezwykle popularnym programie "Saturday Night Live". Przyszły aktor występował w nim w latach 1991-95, ostatecznie porzucając show na rzecz kinematografii.

Na wielkim ekranie po raz pierwszy pojawił się w 1989 roku w filmie "Ahoj dziewczyny". Wcielił się w bliską swemu sercu rolę młodego, niedoświadczonego komika, który pragnie zaistnieć na scenie statku wycieczkowego. Aby osiągnąć swój cel musi zmierzyć się z wszelkim złem tego świata: tajemniczą grupą przestępczą terroryzującą gości, panamskimi najemnikami oraz terrorystami. Obecny w komedii nie najwyższych lotów humor, liczne gagi, nieprawdopodobne zbiegi okoliczności, w zasadzie zapowiadają i wyznaczają dalszą zawodową ścieżkę Sandlera.

Kolejne jego filmy to m.in. "Stożkogłowi" (1993), "Odlotowcy" (1994), "Billy Madison" (1995), "Kuloodporni" (1996), "Kariera frajera" (1998), "Super tata" (1999), "Dwóch gniewnych ludzi" (2003), "50 pierwszych randek" (2004), "Duże dzieci" (2010), "Żona na niby" (2011).

Zazwyczaj ich tytuły mówią widzom wszystko. Specjalnością aktora są role niewydarzeńców, którzy wyznaczają sobie niemożliwe do zrealizowania cele, a którym jednak zawsze na końcu jakoś się udaje. Mimo dość marnej jakości scenariuszy, aktor niejednokrotnie potrafił rozbawić widzów do łez. Oczywiście tych widzów, którym nie przeszkadza niewybredny, bolesny humor, często oscylujący wokół aluzji do czynności fizjologicznych i nie stroniący od wulgarnego języka.

Kolorowe koszule i głupkowaty uśmiech

Znakiem rozpoznawczym postaci granych przez Sandlera są kolorowe, dość tandetne ciuchy, szczególnie fantazyjne hawajskie koszule, upodobanie do jedzenia serwowanego w popularnych fast foodach, dość nerwowe zachowanie, głupkowaty, acz szczery uśmiech, wiecznie prześladujący pech, a zarazem niesamowita sprawność fizyczna, której nie powstydziłaby się żadna z gwiazd kina akcji.

Aktor miał zresztą okazję wcielić się w rolę doskonale wyszkolonego izraelskiego komandosa, który postanawia porzucić armię, wyjechać do USA i wbrew oczekiwaniom rodziców zostać stylistą fryzur ("Nie zadzieraj z fryzjerem" z 2008 roku). Dla podstarzałych klientek jego umiejętności fryzjerskie okazują się równie ważne, co znajomość dość obcesowych technik ars amandi.

Na planie aktor miał kilkakrotnie okazję spotkać się ze znakomitymi aktorami, m.in. Kathy Bates, Jackiem Nicholsonem, Danem Aykroydem. Niestety, filmy te nie były zwykle zbyt chlubnymi kartami ich kariery. Na ekranie mogliśmy też oglądać go w towarzystwie pięknych kobiet: Nicole Kidman, Jennifer Aniston, Drew Barrymore, Salmy Hayek, Jessici Biel czy Winony Ryder.

Najbardziej ambitnym do tej pory filmem z udziałem Sandlera był "Lewy sercowy", komediodramat Paula Thomasa Andersona z 2002 roku. Obraz został nagrodzony na festiwalu w Cannes (Złota Palma dla najlepszego reżysera), jednak i w nim intryga kręci się wokół niezbyt wyszukanego wątku związanego z seks-telefonem.

Bogaty tandeciarz

Aktor ma grono wiernych fanów, dla których każda nowa produkcja z jego udziałem jest wielkim przebojem. Zwariowane postaci, w które się wciela, zyskują wielkie uznanie i czasami wręcz uwielbienie szczególnie wśród dorastającej części publiczności. Powodem tego mogą być kontrowersyjne zachowania, poparte wulgarnym językiem i takąż gestykulacją, szczególnie inspirujące i bawiące młodych buntowników. Z drugiej strony, wrogowie Sandlera odsądzają go od czci i wiary, nazywając pajacem, tandeciarzem, lub bezpośrednio głupkiem. O gustach się nie rozmawia, faktem jest natomiast, że komik od 1 lutego 2011 roku posiada swoje miejsce w Alei Gwiazd w Los Angeles. Niejednokrotnie zajmował również czołowe miejsca na listach najbardziej wpływowych, bądź najlepiej zarabiających gwiazd Hollywood.

Prywatnie aktor jest żonaty z modelką Jackie Titone. Para poznała się na planie filmu o wróżebnym w tym przypadku tytule "Super tata". Sandlerowie mają dwie córki, Sadie Madison oraz Sunny Madeline. W środowisku aktorskim mówi się, że Adam, w odróżnieniu od swoich niefrasobliwych ekranowych wcieleń, jest odpowiedzialnym ojcem. Także w życiu codziennym aktor wydaje się człowiekiem niepozbawionym humoru, co udowodnił, stwierdzając po przebytej operacji oka: "No tak, teraz widzę, jaki brzydki jestem".

Najgorsze/najlepsze role

Dla niektórych widzów zabawne, ale zwykle prymitywne role przyniosły Adamowi Sandlerowi dziesięć nominacji do "nagrody" Złota Malina. Oto jego najbardziej spektakularne porażki:

"Kariera frajera" (1998), reż. Frank Coraci
Dorosły mężczyzna nie potrafiący wyrwać się spod skrzydeł nadopiekuńczej matki, w sekrecie zaczyna trenować futbol. Problemy zaczynają się, kiedy wychodzi na jaw, że nie skończył szkoły. Tymczasem zbliża się ważny mecz.


"Super tata" (1999), reż. Dennis Dugan
Niefrasobliwy lekkoduch staje przed nie lada wyzwaniem: musi zaopiekować się 5-letnim synem kumpla. Zapewnia chłopcu czas obfitujący w niebagatelne rozrywki, jednak sam film dla dzieci zdecydowanie przeznaczony nie jest, głównie z uwagi na żenująco niski poziom prezentowanego w nim humoru.


"Mały Nicky" (2000), reż. Steven Brill
Opowieść o nieśmiałym fanie muzyki heavy metalowej, który jest synem samego Szatana i mieszka w piekle! Kiedy ojciec postanawia zrzec się tronu, przed bohaterem staje nie lada wyzwanie przejęcia władzy w imperium grzechu. A to wszystko okraszone niezliczoną ilością nieprawdopodobnych efektów specjalnych.


"Mr. Deeds - milioner z przypadku" (2002), Steven Brill
Niewydarzony przybysz z prowincji niespodziewanie musi przejąć władzę w wielkiej korporacji swojego wuja. Czy Deeds stanie na wysokości zadania, poradzi sobie z odpowiedzialnością, a także uczuciem pięknej dziennikarki?


"Państwo młodzi: Chuck i Larry" (2007), reż. Dennis Dugan
Dwaj heteroseksualni faceci, aby oszukać pomoc socjalną, muszą udawać szczęśliwe małżeństwo gejów. Obydwaj są strażakami, a dodatkowo na horyzoncie pojawia się piękna dziewczyna. Można sobie wyobrazić, jak wiele nieprzeciętnie zabawnych sytuacji powstaje w ten sposób.


Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!

Zastanawiasz się, jak spędzić wieczór? A może warto obejrzeć film? Sprawdź nasz repertuar kin!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Adam Sandler
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL