Reklama

Juliette Lewis kończy 40 lat

Z powodzeniem łączy występy na ekranie z występami na scenie. Stworzyła kilka wybitnych kreacji filmowych i nagrała parę znaczących rockowych przebojów. Oscara nigdy nie dostała, ale zrobiła furorę na jednej z ceremonii. W piątek, 21 czerwca, Juliette Lewis obchodzi 40. urodziny.

"Nie jestem pięknością i dzięki temu dostaję lepsze role" - twierdzi amerykańska gwiazda kina i sceny, która słynie zarówno ze swojego talentu, jak i wizerunku.

Reklama

Wyrazista uroda Juliette Lewis i jej zamiłowanie do oryginalnych strojów czynią ją stałą bywalczynią plebiscytów na najgorzej ubraną gwiazdę. Niezaprzeczalny talent aktorski i umiejętność wcielania się w rozmaite postaci zagwarantowały jej w latach 90. status jednej z najlepszych aktorek w Hollywood. W oscarowych archiwach figuruje jako nominowana do Oscara za rolę w "Przylądku strachu". W księgach guru mody Richarda Blackwella jej nazwisko pojawia się natomiast przy haśle, które budzi trwogę: "najmniej twarzowa fryzura w historii Oscarów". Juliette przechodzi jednak obojętnie i obok pochwał pod swoim adresem, i krytycznych uwag. Robi swoje.

Od dziecka przyszła gwiazda stawiała na swoim. Jako siedmiolatka uznała, że będzie występować na ekranie i ku zdumieniu otoczenia już wkrótce trafiła do telewizji (serial "I Married Dora"). Na dużym ekranie debiutowała w wieku 15 lat (komedia "Moja macocha jest kosmitką"). Wówczas prawnie wyzwoliła się spod kurateli rodziców. Pozbawiona opieki i ograniczeń rzuciła się w wir nocnego życia. Szalone imprezy, na których alkohol płynął strumieniami, a narkotyki były na wyciągnięcie ręki stały się jej codziennością.

Kilka razy aresztowano ją za prowadzenie bez prawa jazdy i obecność w klubach dla dorosłych. Uzależnienie od używek, w które szybko popadła, nigdy nie przesłoniło jej jednak celu, do którego dążyła. "Chcę występować. Tylko to się liczy" - mawiała.

Doświadczenia, jakie zdobywała poza planem i hulaszczy tryb życia paradoksalnie wpłynęły na jej aktorstwo. Juliette Lewis doskonale odnajdowała się w rolach "młodych gniewnych". Przekonująco zagrała nastolatkę skazaną na karę śmierci za morderstwo w filmie "Za młoda by umrzeć?", zachwyciła jako psychopatka w "Kalifornii". W obydwu filmach na ekranie partnerował jej Brad Pitt, z którym przez dłuższy czas spotykała się także poza planem.

Mimo że nie miała w planach kariery muzycznej, zaczęła profesjonalnie śpiewać, zachęcona przychylnymi opiniami po występie w "Dziwnych dniach", gdzie wykonała dwie piosenki autorstwa PJ Harvey. Debiutancki minialbum jej zespołu Juliette And The Licks "...Like A Bolt Of Lighting" z 2004 roku przygotował grunt pod działalność w światku muzyki niezależnej. Dziś Juliette Lewis ma na koncie cztery dobrze przyjęte płyty i pozycję charyzmatycznej liderki rockowej grupy. W Polsce występowała kilka razy i zawsze była witana entuzjastycznie przez publiczność.

Lewis po nieudanym małżeństwie z mistrzem deskorolki Stevem Berrą stara się nie angażować uczuciowo w związki. Gwiazda skupia się na swojej karierze. Często powtarza, że lubi wypuszczać się na ulice Los Angeles z dyktafonem i rejestrować rozmowy przechodniów. Z nagrań czerpie potem inspirację do swoich piosenek; pomagają jej również wcielać się w różne role aktorskie.

Znana jest z zakupoholizmu. Jej szafy pękają w szwach od ubrań, a artystka tłumaczy żartobliwie, że wciąż nabywa nowe fatałaszki, bo nie ma czasu iść do pralni z tymi, w których chodzi na co dzień. Jej niesławna fryzura z Oscarów też była ponoć wynikiem niewystarczającej ilości czasu - gwiazda nie zdążyła umyć włosów, więc splotła je w przylegające do głowy warkoczyki.

Nazwisko Juliette Lewis jeszcze długo będzie pojawiało się na plakatach filmów kinowych i okładkach płyt, bez względu na ich komercyjne powodzenie. "Sukces to tylko produkt uboczny tego, co robię" - mówi gwiazda. "Najważniejsze jest dla mnie bycie kreatywną" - dodaje.

Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Juliette Lewis | 40 lat

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje