John McTiernan w Chinach
John McTiernan ("Szklana pułapka", "Rollerball") najprawdopodobniej zasiądzie na fotelu reżysera filmowej wersji serii książek "Judge Dee" autorstwa holenderskiego dyplomaty Roberta Hansa van Gulika, opowiadających fikcyjne przygody rzeczywistej postaci - Dee (Di Renjie), żyjącego w okresie panowania chińskiej dynastii Tang.
Ekranizację przygotowuje producent Peter Loehr.
Zdjęcia realizowane będą w Hengdian World Studios w Chinach.
Jak mówił w jednym z ostatnio udzielonych wywiadów Peter Loehr, aktor, który wcieli się w "Judge Dee" w głównego bohatera spełniać musi trzy kryteria - powinien być młodym Chińczykiem biegle władającym językiem angielskim.
Peter Lowhr od 1998 roku, poprzez swą firmę Imar Film, współpracuje z chińską kinematografią, w szczególności skupiając się na wspólnych projektach z reżyserem Zhang Yangiem.
Ich ostatni film, "Sunflower" z Joan Chen i Sun Haiying w rolach głównych, jest obecnie realizowany w Pekinie.
Na razie nie podano, kiedy rozpoczną się prace na planie "Judge Dee".
Judge Dee to chiński detektyw wzorowany na postaci Di Renjie - sędziego pokoju z czasów panowania chińskiej dynastii Tang, która rządziła w Chinach w latach 618-907.
Jej rządy nazywa się "złotym wiekiem" - granice państwa sięgały wtedy do Indochin i Indii, zwierzchność cesarzy chińskich uznawano w Bucharze i Samarkandzie nad Morzem Kaspijskim, na wielką skalę rozwinął się handel zagraniczny.
Około roku 700 szczyt potęgi osiągnął buddyzm, powstawały liczne klasztory i pagody, rozwijała się nauka, literatura (zwłaszcza poezja), malarstwo i rzeźba, wynaleziono proch, rozpoczęto produkcję porcelany.
Chiny były najludniejszym państwem świata - według spisu z 733 roku liczba ludności przekroczyła wtedy 43 miliony.
Seria "Judge Dee" autorstwa Roberta Hansa van Gulika obejmuj 24 powieści, których akcja rozgrywa się pomiędzy 663 a 680 rokiem.