Joanna Jabłczyńska otrzyma nagrodę za wybitne osiągnięcia w dubbingu
Bydgoskie Animocje jako jedyny festiwal w Polsce przyznają nagrodę za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dubbingu filmowego. Jako pierwszy nagrodę odebrał słynny Król Julian , czyli Jarosław Boberek. W tym roku otrzyma ją autorka blisko 100 ról dubbingowych - Joanna Jabłczyńska.
Jabłczyńska karierę filmową rozpoczęła właśnie od dubbingu. Już jako 5-latka (!) podkładała głos do "Tajemnicy zaginionej skarbonki" (1990). Na jej dubbingowym koncie znajduje się blisko 100 tytułów, a wśród nich "Dawno temu w trawie", "Król Lew II: Czas Simby", "Grinch: Świąt nie będzie", "Spirited Away: W krainie bogów", "Harry Potter i Kamień Filozoficzny", "Mali agenci 3D: Trójwymiarowy odjazd", "Kurczak Mały", "Franklin i skarb jeziora" (jako tytułowy Franklin), "Garfield: Koty górą, "Scooby doo: Pierwsze strachy", "Ostatni Władca Wiatru". Wystąpiła też w ścieżkach dźwiękowych gier komputerowych "Diablo III" i "Battlefield 4".
Jako aktorka filmowa i telewizyjna znana jest głównie z roli w serialu "Na Wspólnej", ale jej pierwszą rolą kinową był występ u Andrzeja Wajdy w "Wyroku na Franciszka Kłosa" (2000). Zagrała też w debiucie reżyserskim Andrzeja Seweryna "Kto nigdy nie żył..." (2006).
Jest niezwykle aktywna "pozaekranowo". Bierze udział w maratonach w kolarstwie górskim, jako członkinią zawodowej drużyny sportowej. Wspiera też Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC w Gdańsku. Ostatnio... zdała egzamin radcowski i jest oficjalnie prawnikiem.
Piąta edycja odbędzie się w Bydgoszczy w dniach 13-19 kwietnia. Festiwal koncentruje się na ambitnym, poszukującym swego wyrazu artystycznego kinie animowanym. Hasło przewodnie brzmi: "Tego się po animacji nie spodziewacie!", zaś oficjalną maskotką festiwalu jest od tego roku urocza Ośmiornica Barbara.
W konkursie o Bydgoską Nagrodę za Najlepszy Film Animowany powalczy ponad 30 animacji, z kilkunastu krajów świata. Nagrody zostaną rozdane też w konkursie młodzieżowym i publiczności. Do konkursów zgłoszono ponad 200 filmów m. in. z Hiszpanii, Rosji, Niemiec, Estonii, Wielkiej Brytanii, Portugalii, USA, Kanady, Brazylii, Egiptu, Pakistanu, Japonii oraz Singapuru.
W programie Animocji znajdą się przeglądy specjalne: "Seks w PRL", "Animacje Anormalne" oraz pokaz filmu genialnego eksperymentatora "Opowieść o lisie" Władysława Starewicza - w 50. rocznicę jego śmierci. Pokazom towarzyszyć będą spotkania z gośćmi festiwalowymi w tym z Łukaszem Bukowieckim, autorem efektów specjalnych m.in. do "Avatara", "Grawitacji" oraz "Paddingtona" oraz z najbardziej rozpoznawalną postaci ą światowej sceny gier niezależnych Sosem Sosowskim. Festiwal uzupełnią warsztaty, koncerty wystawy oraz blok o grach komputerowych.
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!