Jesienny pan - Jan Nowicki
"Starszy pan, to jest kumpel jesieni" - mówi Jan Nowicki. Powinien mieć w zasięgu ręki wino i oglądać sport. "Nie po to, żeby si nadmiernie ekscytować, ale patrzeć, jak się inni męczą" - śmieje się sławny aktor.
"Choć nie wiem, kto to jest, Nie wiem, skąd go znam, Co dzień spotyka mnie, Jesienny śmieszny pan".
"Starszy pan, to jest kumpel jesieni" - mówi w rozmowie z PAP Life Jan Nowicki. Starszy pan nie powinie za dużo chcieć, ot, złowić sobie wieczorem dwie rybki, a nie osiemdziesiąt, tak jak robi to słynny aktor w swoim domu na Mazurach. Dwie, bo więcej mu nie trzeba, i za ciężko byłoby je nieść...
"Parasol wielki ma, I zmartwień trochę też. Przez pusty idzie park, W czerwony liści deszcz".
"Starszy pan powinien ograniczyć palenie, ale po 60 latach już wie, że to mu się nie uda, i nie ma już takiej potrzeby" - ciągnie aktor. "Jedyną rzecz, jaką przekazałem synowi to to, żeby cały czas miał cięte kwiaty w wazonie. Przede mną stoi róża, z pąkami. I juz wiem, co to znaczy 'rozkwitały pęki białych róż'" - dodaje.
"A wtedy spotkam go, I pójdę z nim przez park, On będzie blisko tak, Mych rąk, mych warg!".
"Starszy pan powinien płacić za kobiety i pachnieć dobrą wodą. Ja przez 25 lat używam wciąż tej samej - to ważne. Nie można też wyzbywać się nadziei. Zagrałem u Jerzego Skolimowskiego, bo u takiego reżysera można zagrać nawet nogę od stołu... Ale pan Jerzy zaproponował mi rolę Pana Boga. Cóż, musiałem uświadomić mu, że moje warunki nie pasują już do takiej postaci... I zagrałem malarza" - opowiada PAP Life Nowicki.
"Lecz gdy ostatni liść, Ze smutnych spadnie drzew. On razem z białą mgłą, Rozpływa się"...
Wysłuchał Zbigniew Krzyżanowski
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Jan Nowicki (ur. 5 listopada 1939 w Kowalu k. Włocławka) aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, pedagog. Zagrał m.in. w filmach "Bariera", "Sanatorium pod Klepsydrą", "Trzecia część nocy", "Anatomia miłości", "Wielki Szu", "Młode wilki", "Sztos", "E=mc2" , "Magnat". Autor książki "Między niebem a ziemią" - zbioru felietonów-listów publikowanych w latach 1998-2000 na łamach "Przekroju". Adresatem listów był nieżyjący już twórca Piwnicy pod Baranami Piotr Skrzynecki. Od 2006 członek Rady Programowej Fundacji Centrum Twórczości Narodowej.
W tekście wykorzystano fragmenty piosenki "Jesienny pan" Wojciecha Młynarskiego i Romana Orłowa.
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!