Reklama

Reklama

Jerzy Stuhr stroi miny

W filmie "Mistyfikacja" powróci Witkacy - jeden z największych skandalistów XX wieku, wirtuoz kłamstwa i mistrz artystycznej prowokacji. W tej roli zobaczymy Jerzego Stuhra. Jak aktor sprawdził się w minach Witkacego?

Na fotografiach Piotra Uznańskiego i Agnieszki Balickiej Jerzy Stuhr nie boi się odważnych eksperymentów. Aktor - jak Witkacy - oddaje się perwersyjnym zabawom ze swoim wizerunkiem.

Stuhr jak Witkacy? Jacek Koprowicz tłumaczy, że fizyczne podobieństwo nie było podstawowym kryterium wyboru.

- Jerzy Stuhr ma podobną do Witkacego energię - mówi. - Poszedłem drogą siły charakteru - dodaje reżyser.

- Istotna jest charyzma, bagaż przeżyć. Jerzy Stuhr mógłby być takim artystą jak Witkacy (...). Z niego wyraźnie emanuje podobna ekspresja i zdolność przekraczania granic. Według mnie to w takich rolach Jerzy Stuhr wyraża siebie. Jest do nich wręcz predysponowany. Jego emploi i możliwości wydają się być nieograniczone, a ten film pokazuje, jak ogromna jest tego skala. Jest to zupełnie inna kreacja od tych, jakie do tej pory tworzył. Z pełną świadomością wykorzystałem jednak pewne elementy komizmu, które są dla niego naturalne. Moja postać Witkacego, to ktoś bardzo złożony, kto jest deprawatorem i szaleńcem, ale równocześnie potrafi być bardzo dowcipny i zabawny - wyjaśnił Koprowicz.

Reklama

"Mistyfikacja" to opowieść o pasji i szaleństwie, perwersji i rozkoszy przekraczania granic poznania. Akcja filmu zaczyna się, kiedy wydalony z uczelni tuż przed obroną pracy magisterskiej Łazowski, wpada na sensacyjny trop, który może zmienić oblicze historii. Z jego dochodzenia wynika, że Witkacy nie popełnił samobójstwa w 1939 roku. Rzeczywistość podsuwa kolejne dowody zadziwiającej mistyfikacji.

Kochanka Witkacego przynosi do Desy swoje nieznane portrety, jedna z jego dawnych kobiet przechowuje kartki, które dostała od artysty już po jego rzekomej śmierci. Wszystko wskazuje na to, że wielki mistrz, prowokator i skandalista wciąż żyje. Z lubością pije swoje ukochane piwo, podgląda młode dziewczęta, wydaje kobietom perwersyjne rozkazy i uprawia najpiękniejszą ze sztuk - kłamstwo i wszelkie jego odmiany - na dudka-wystrychizm, kłamizm, neo-naciągizm, fałszyzm, nabieryzm i w pole-wyprowadzizm...

"Mistyfikacja" trafi na ekrany kin 26 marca.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Jerzy Stuhr | Mistyfikacja | stroić | "Mistrz" | min | aktor | mistyfikacja | Witkacy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy