Reklama

Reklama

Janusz Mrozowski nie żyje. Polsko-francuski reżyser miał 74 lata

Nie żyje Janusz Mrozowski. Polsko-francuski reżyser, scenarzysta i dokumentalista zmarł 2 lipca w otoczeniu najbliższych. Na stałe żył i tworzył w Paryżu, a ostatnie lata spędził w Burgundii. Miał 74 lata.

Janusz Mrozowski: Nagradzany reżyser i scenarzysta

Janusz Mrozowski urodził się w Warszawie w 1948 roku. Swoją przyszłość związał jednak z Paryżem, gdzie na stałe żył i tworzył. Zadebiutował w 1978 roku krótkometrażowym filmem "Rzecz". W tym samym roku założył również studio Filmogene.

Pierwszym pełnometrażowym filmem fabularnym w dorobku polsko-francuskiego reżysera był "Rewanż Lucy", za który artysta otrzymał w Pretorii prestiżową nagrodę M-Net All Africa Film Awards.

W kolejnych latach skupił się na kręceniu dokumentów. To właśnie te formy przyniosły mu uznanie. Do tych najpopularniejszych zaliczyć należy: "Bad Boys. Cela 425", jedyny polskojęzyczny film pokazany na festiwalu w Cannes w 2009 roku, "Bad Girls. Cela 77" (2010), "Bad Boy - cela dla niebezpiecznych" (2012). Wszystkie te filmy zdobywały nagrody na światowych festiwalach filmowych.

Reklama

Film "Bad Boy - cela dla niebezpiecznych" w 2013 otrzymał nagrodę Braci Maysles za najlepszy dokument 13. Na Belfast Film Festival , a w 2012 został nominowany do głównej nagrody, 25. IDFA.

Ostatnim filmem w karierze reżysera był "Witaj w kryminale, papieżu Franciszku", który swoją premierę miał w 2017 roku.

Janusz Mrozowski zmarł 2 lipca w otoczeniu dzieci i przyjaciół. Ostatnie lata życia spędził w Burgundii. Miał 74 lata. Póki co nieznana jest przyczyna śmierci reżysera.

Zobacz również:

Zmarł słynny brytyjski reżyser teatralny Peter Brook

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Janusz Mrozowski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL