Reklama

Janusz Kamiński ma już dwa Oscary. Teraz otrzyma nagrodę za całokształt kariery

Janusz Kamiński, polski operator filmowy, który od trzech dekad pozostaje kluczowym współpracownikiem Stevena Spielberga, ma już dwa Oscary. Teraz na półce z nagrodami będzie musiał zrobić miejsce na kolejną statuetkę. Otrzyma bowiem nagrodę specjalną na gali Emerging Cinematographer Awards, organizowanej przez Międzynarodową Gildię Operatorów Filmowych.

W tym roku gala Emerging Cinematographer Awards odbędzie się po raz 25. Ideą tej imprezy jest zwrócenie uwagi na najlepiej zapowiadających się operatorów filmowych.

Janusz Kamiński z kolejną statuetką na koncie

Ale organizatorzy nie zapominają też o mistrzach, przyznając im nagrodę Distinguished Filmmaker Award. W tym roku, jak ogłoszono, otrzyma ją Janusz Kamiński, 64-letni Polak, który wsławił się pracując ze Stevenem Spielbergiem przy takim filmach jak "Lista Schindlera""Szeregowiec Ryan" czy "West Side Story". Organizatorzy docenią też dorobek Stephena Lighthilla, byłego wieloletniego prezesa American Society of Cinematographers, organizacji zrzeszającej amerykańskich operatorów.

Reklama

"Jesteśmy zachwyceni możliwością nagrodzenia dwóch najbardziej wpływowych artystów filmowych i praktyków naszego rzemiosła podczas tegorocznej ceremonii ECA" - przekazali we wspólnym oświadczeniu szefowie ECA, Steven Poster i Jimmy Matlosz.

Uroczystość ECA zaplanowano na 1 października w Saban Media Center Wolf Theatre w North Hollywood przy Akademii Telewizyjnej.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Janusz Kamiński
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy