Reklama

Reklama

"Janosik" w Nowym Sączu

W środę, 26 sierpnia, w Nowym Sączu odbyła się światowa premiera najnowszego filmu Agnieszki Holland i Kasi Adamik "Janosik. Prawdziwa historia". Na uroczystości nie zabrakło zarówno twórców, jak i aktorów występujących w tej międzynarodowej koprodukcji.

Zaczęło się spokojnie, niczym na tradycyjnej premierze, których w stołecznej Warszawie nigdy nie brakowało. Z rana pokaz prasowy, zaraz potem konferencja z udziałem twórców. Za długim, pełnym mikrofonów stołem, zasiedli kolejno: Danuta Szaflarska (babcia Janosika), Eva Borusovicova (scenariusz), Małgorzata Zajączkowska (mama Janosika), Agnieszka Holland z Kasią Adamik, a także Janosik we własnej osobie, czyli Vaclav Jiracek i wielu innych.

Producent filmu, Dariusz Jabłoński poinformował, że łączny budżet tej wielkiej koprodukcji wyniósł około 21 milionów złotych, co - jak dodała Agnieszka Holland - nie było kwotą w pełni wystarczającą. Dziennikarze dowiedzieli się również wielu szczegółów dotyczących samego powstawania filmu. Obie reżyserki opowiedziały o niemal siedmioletniej przerwie w kręceniu, kiedy to powstanie filmu stanęło pod dużym znakiem zapytania.

Reklama

Po konferencji zaproszeni goście zostali odwiezieni specjalnie podstawionym na tę okazję autobusem do skansenu, gdzie częściowo kręcony był "Janosik...". Na miejscu pojawili się również twórcy filmu, wraz z aktorami. Kasia Adamik wczuła się w rolę przewodnika, oprowadzając dziennikarzy po poszczególnych izbach. Atrakcjom jednak nie było końca. Na miejscu pojawili się także kaskaderzy, którzy przygotowali pokazy niebezpiecznych scen z filmu. Tak więc wszyscy mogli na własne oczy zobaczyć i usłyszeć armatnie wybuchy, sceny bitewne, a także palącego się człowieka.

Wieczorem dziennikarze zgromadzili się pod Małopolskim Centrum Kultury "Sokół", które z okazji tego ważnego wydarzenia, oświetlały różnokolorowe neony, z kolumn dała się słyszeć muzyka z nowej wersji "Janosika..." a schody pokryte zostały długim, czerwonym dywanem. Zaproszeni na premierę goście zjawiali się jeden po drugim, pozostało jedynie czekać na twórców i aktorów.

Niedługo potem zaczęli oni podjeżdżać eleganckimi dorożkami. Kiedy już wszyscy zajęli miejsca w dużej sali kinowej, na scenie pojawił się Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Leszek Zegzda. Po jego wypowiedzi scenę zapełniła już ekipa "Janosika...". Gdy na scenę poproszono Danutę Szaflarską, organizatorzy uhonorowali ją wielkim bukietem kwiatów a publiczność - owacjami na stojąco.

"Janosik. Prawdziwa historia" trafi do polskich kin 4 września. Dystrybutorem filmu jest Syrena Films.

Paweł Budziński

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje