Reklama

Reklama

Jan Peszek: Osobista rozmowa z córką. "Mógłbym się stoczyć w prawdziwe otchłanie"

12 października ukaże się niezwykle osobista książka Marii Peszek, w której znajdziemy szczerą rozmowę z jej ojcem, Janem Peszkiem. "Zawsze byłem ekstremalny i w życiu poszukiwałem niebezpiecznych podniet" - wyznał aktor.

12 października ukaże się niezwykle osobista książka Marii Peszek, w której znajdziemy szczerą rozmowę z jej ojcem, Janem Peszkiem. "Zawsze byłem ekstremalny i w życiu poszukiwałem niebezpiecznych podniet" - wyznał aktor.
Jan i Maria Peszek /Radoslaw Nawrocki /Agencja FORUM

Maria Peszek przyszła na świat w 9 września 1973 roku we Wrocławiu, w rodzinie o teatralnych tradycjach. Aktorem jest zarówno jej ojciec (Jan Peszek), jak i brat (Błażej Peszek).

Jako aktorka Maria Peszek zadebiutowała w wieku 10 lat w serialu "Rozalka Olaboga", gdzie wcieliła się w postać Aldzi Klos. W tym samym roku pojawiła się na deskach krakowskiego Teatru Juliusza Słowackiego w spektaklu "Wesele" w reżyserii Mikołaja Grabowskiego.

Reklama

Oficjalnie jej dorosłym teatralnym debiutem była 10 lat później poczwórna rola Adaeli, Bianki, matki i pokojówki w "Sanatorium Pod Klepsydrą" w reżyserii ojca Jana Peszka na scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. 

Maria Peszek ma na koncie ponad 30 teatralnych ról. W latach 1996-2010 występowała w Teatrze Studio w Warszawie, w latach 1997-98 także w Teatrze Narodowym. W tym czasie współpracowała z tak cenionymi reżyserami, jak Piotr Cieplak, Piotr Łazarkiewicz czy Jerzy Grzegorzewski.

Pojawiała się również w szeregu produkcji Teatru Telewizji. W 2002 roku na festiwalu "Dwa Teatry" otrzymała wyróżnienie za rolę Agafii Tichonownej w "Ożenku"w reżyserii Jerzego Stuhra, dwa lat później na tej samej imprezie nagrodzono ją za rolę Rimmy w "Martwej królewnie" Piotra Łazarkiewicza.

O tym, że wciąż ma nam dużo do zaoferowania jako aktorka Maria Peszek udowodniła w 2018 roku rolą w filmie "Nina" w reżyserii Olgi Chajdas - opowieści o emocjonalnym trójkącie miłosnym. "To opowieść, gdzie przegrani i wygrani stoją po tej samej stronie, gdzie świat nie dzieli się na złych i dobrych, hetero i homoseksualnych"- mówiła reżyserka filmu.

Maria Peszek wydaje książkę "Naku*wiam zen"

"Kiedy Maria w kryzysie życiowym i twórczym przychodzi do Jana po pomoc, ten nagle ma zawał i prawie umiera. Zanim umrze, dobrze byłoby jednak dowiedzieć się kilku rzeczy..." - to zapowiedź niezwykle osobistej książki Marii Peszek "Naku*wiam zen", która ukaże się 12 października. 

Serwis "Gazeta.pl" opublikował jej fragment. Czytamy w nim rozmowę między Marią, a jej ojcem, Janem.

Pojawia się także wątek nadużywania alkoholu przez aktora. Maria pyta go o towarzystwo, w którym się wtedy obracał.

Na pytanie co pozwoliło mu przezwyciężyć uzależnienie odpowiada:

Książka "Naku*wiam zen" ukaże się 12 października.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Jan Peszek | Maria Peszek

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy