Reklama

Jan Nowicki: Tak teraz wygląda grób aktora. Ale zmiana!

Jan Nowicki zmarł 7 grudnia zeszłego roku. Sześć dni później został pochowany w rodzinnym Kowalu. Urnę z prochami złożono w rodzinnym grobowcu, który aktor postawił jeszcze za życia. Teraz dołożono do pomnika ważny element.

Jan Nowicki zmarł 7 grudnia zeszłego roku. Sześć dni później został pochowany w rodzinnym Kowalu. Urnę z prochami złożono w rodzinnym grobowcu, który aktor postawił jeszcze za życia. Teraz dołożono do pomnika ważny element.
Jan Nowicki /Niemiec /AKPA

O tym, że pogrzeb Jana Nowickiego będzie miał miejsce właśnie w rodzinnym Kowalu poinformował po śmierci aktora burmistrz miasta, spokrewniony ze zmarłym Eugeniusz Gołembiewski. Msza w intencji artysty odbyła się 13 grudnia 2022 roku w kościele parafialnym św. Urszuli. Po niej urna z prochami gwiazdora "Wielkiego Szu" spoczęła w rodzinnym grobowcu na pobliskim cmentarzu.

Jan Nowicki zaprojektował rodzinny grobowiec

"Jan Nowicki przed kilkoma laty zaprojektował rodzinny grobowiec i doprowadził do jego powstania. W grobowcu spoczęły szczątki krewnych, przodków aktora, m.in. matki, ojca i rodzeństwa, które zmarło w dzieciństwie" - powiedział jeszcze przed pogrzebem burmistrz miasta Kowal.

Reklama

Eugeniusz Gołembiewski potwierdził, że jest chrześniakiem aktora. "Mój dziadek Stanisław Paszyński był bratem matki aktora - Marii Nowickiej, z domu Paszyńskiej. Nasze domy w Kowalu stały obok siebie, sąsiadowaliśmy przez płot. Nowicki przed kilkunastoma laty przeniósł się do oddalonej około 10 km od Kowala miejscowości Krzewent, gdzie stworzył swoje siedlisko w urokliwym miejscu nad jeziorem. W Kowalu nadal mieszka siostra aktora, Hanna i pozostała część rodziny" - dodał.

Zdjęcia tego, jak wygląda obecnie grób Jana Nowickiego, pojawiły się 22 stycznia na instagramowym profilu Zasłużyli na pamięć. Po pogrzebie artysty do grobowca dołożono jeden ważny szczegół - czarno-białe zdjęcie uśmiechniętego aktora.

Na fotografii widać, że okazały pomnik, którego zwieńczeniem jest wysoka rzeźba, wręcz błyszczy. Leżą na nim wiązanki kwiatów i kilka zniczy. Widać, że miejsce jest uporządkowane i chętnie odwiedzane.

Jan Nowicki był jednym z najpopularniejszych polskich aktorów, zagrał niemal 200 ról. Tytułowy Wielki Szu w filmie Sylwestra Chęcińskiego, Ketling w "Panu Wołodyjowskim", odtwórca głównej roli w "Magnacie" Filipa Bajona. W latach 1964-2005 był związany ze Starym Teatrem im. H. Modrzejewskiej w Krakowie.

Nowicki był również autorem kilku książek, tekstów piosenek i kolęd. W 2000 wydał książkę "Między niebem a ziemią" - zbiór felietonów/listów publikowanych w latach 1998-2000 na łamach "Przekroju".

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Jan Nowicki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy