Reklama

Jan Frycz świętuje 45-lecie pracy artystycznej. Jaki był jego debiut?

W piątek aktor Jan Frycz świętuje 45-lecie pracy artystycznej. Debiutował 21 kwietnia 1978 r rolą Edmunda w przedstawieniu "Damy i huzary" Aleksandra Fredry w reżyserii Mikołaja Grabowskiego w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

W piątek aktor Jan Frycz świętuje 45-lecie pracy artystycznej. Debiutował 21 kwietnia 1978 r rolą Edmunda w przedstawieniu "Damy i huzary" Aleksandra Fredry w reżyserii Mikołaja Grabowskiego w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Jan Frycz na widowni Teatru Narodowego /Robert Jaworski /Agencja FORUM

"Proszę przyjąć najserdeczniejsze gratulacje z okazji jubileuszu 45-lecia pracy artystycznej. Dołączam do nich słowa uznania oraz najwyższego szacunku dla Pańskich wybitnych dokonań w dziedzinie sztuki aktorskiej" - napisał w piątek wicepremier Piotr Gliński w liście z okazji jubileuszu Jana Frycza.

"Dziękując za cenny wkład w rozwój kultury polskiej, składam Panu życzenia wszelkiej pomyślności oraz satysfakcji z realizacji kolejnych zamierzeń twórczych" - czytamy w liście gratulacyjnym wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego skierowanym do Jana Frycza.

Reklama

Na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN) przypomniano, że "wybitny aktor teatralny, filmowy i telewizyjny świętuje jubileusz czterdziestopięciolecia pracy artystycznej".

Jan Frycz: Kariera

Jan Frycz urodził się 15 maja 1954 r. w Krakowie. W 1978 r. ukończył Wydział Aktorski w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Debiutował 21 kwietnia 1978 r rolą Edmunda w przedstawieniu "Damy i huzary" Aleksandra Fredry w reżyserii Mikołaja Grabowskiego w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, w którym występował do 1982 r.

"Po dwóch sezonach spędzonych w teatrach warszawskich został zatrudniony w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, gdzie odniósł wiele artystycznych sukcesów, współtworząc spektakle mistrzów reżyserii - Jerzego Jarockiego, Jerzego Grzegorzewskiego czy Andrzeja Wajdy" - przypomniano na stronie MKiDN.

Artysta za swoje wybitne kreacje otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza za rolę Iwana w Braciach Karamazow" Dostojewskiego w reżyserii Krystiana Lupy. Został także uznany najlepszym aktorem 35. Warszawskich Spotkań Teatralnych przez portal "Teatr dla Was" w 2015 r.

"Jan Frycz stworzył galerię niezapomnianych postaci, począwszy od ról w filmach 'Spis cudzołożnic' czy 'Wielki Szu', przez nagrodzone Polską Nagrodą Filmową Orzeł kreacje w filmach 'Pornografia' oraz 'Pręgi', aż po niedawny doskonały epizod w filmie '25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy'" - napisano na stronie MKiDN.

Podkreślono, że "dopełnieniem dorobku artysty są liczne role zrealizowane w spektaklach Teatru Telewizji w reżyserii Jana Englerta, Laco Adamika, Kazimierza Kutza, Gustawa Holoubka, Andrzeja Łapickiego, Macieja Wojtyszki czy Waldemara Krzystka". "Za rolę Stomila w telewizyjnej realizacji 'Tanga' w reż. Jerzego Jarockiego otrzymał Grand Prix Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie" - przypomniano.

Za swoje osiągnięcia i zasługi dla kultury polskiej Jan Frycz został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Jan Frycz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy