Reklama

Reklama

"Jackie Chan ratuje planetę": Nietypowy projekt gwiazdy kina akcji

W sobotę, 1 września, o godz. 19, na kanale National Geographic zadebiutuje nowy program "Jackie Chan ratuje planetę".

W sobotę, 1 września, o godz. 19, na kanale National Geographic zadebiutuje nowy program "Jackie Chan ratuje planetę".
Jackie Chan na planie programu "Jackie Chan ratuje planetę" /materiały prasowe

Gwiazdor kina akcji Jackie Chan łączy siły z inżynierem i wynalazcą Arthurem Huangiem, stypendystą programu National Geographic Society’s Emerging Explorer. Wspólnie zaprojektowali pierwszą na świecie w pełni mobilną maszynę do recyklingu plastiku, którą nazwali Trashpresso. Teraz wyruszają w misję, której celem jest przetestowanie ich wynalazku w ekstremalnych warunkach panujących na Wyżynie Tybetańskiej. Ta wyprawa będzie niezwykle trudnym sprawdzianem zarówno dla Trashpresso, jak i jego twórców.

"W naszych śmietnikach kryje się fortuna" - uważa Arthur Huang, twórca projektu Trashpresso. Skąd to śmiałe stwierdzenie? Jego zasilana energią słoneczną przenośna maszyna do recyklingu potrafi przetworzyć plastikowe odpady w małe płytki, które można wykorzystać do budowy ścian i podłóg. Ale pomysł ten pewnie by nie powstał, gdyby nie Jackie Chan.

Reklama

Gwiazdor Hollywood usłyszał na kanale National Geographic o naukowcu, który wymyślił wiele rozwiązań pozwalających na ponowne wykorzystanie plastikowych opakowań. Szybko zrobił zdjęcie ekranu telewizora, na którym widniało nazwisko Huanga, i skontaktował się z nim. Aktor, znany dotychczas głównie z filmów akcji, rzucił wyzwanie wynalazcy - przetwórzmy plastikowe śmieci w materiał budowlany, który będzie można wykorzystywać nawet w najbardziej odległych obszarach świata. Tak powstało Trashpresso.

By przetestować ten wynalazek, Arthur Huang i Jackie Chan wyruszyli w niezwykłą wyprawę na Wyżynę Tybetańską. Jak się okazało, nawet tam nie brakuje surowca, który może być przetwarzany przez maszynę. Butelki i inne plastikowe śmieci zostawiane są tu przez licznych turystów. Odpady trafiają do rzek, a później do oceanu. Po pokonaniu wyzwań technicznych związanych z dużą wysokością i zimnym klimatem, zespół rozpoczął współpracę z lokalnymi władzami i organizacjami pozarządowymi.

Kluczową rolę w projekcie odegrały jednak... dzieci. To one pomogły zbierać odpady z tworzyw sztucznych, które Trashpresso zamienił w materiały budowlane. Może to oznaczać przełom w walce z plastikowymi śmieciami, ponieważ dotychczas recykling zarezerwowany był dla dużych zakładów przetwórczych.

Program "Jackie Chan ratuje planetę" udowodni, że walczyć z plastikiem można także na mniejszą skalę i właściwie w każdym miejscu na świecie.Temat ten jest szczególnie bliski kanałowi National Geographic ze względu na narastający problem plastikowych śmieci, które trafiają do rzek, mórz i oceanów. Przyczyniają się one do okrutnej śmierci milionów morskich zwierząt, które giną uduszone w plastikowych torbach lub po zjedzeniu plastikowych opakowań.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Jackie Chan

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy