Jack Nicholson i jego kino
Przegląd najważniejszych filmów z udziałem Jacka Nicholsona, jednego z najpopularniejszych amerykańskich aktorów, przygotowało warszawskie kino Iluzjon. W programie m.in. "Chinatown", "Pięć łatwych utworów" i "Lot nad kukułczym gniazdem".
Kwietniowy przegląd filmów rozpoczął się wtorkowym seansem "Honoru Prizzich" (1985), pastiszu filmów gangsterskich w reżyserii Johna Hustona. W programie znalazły się ponadto takie obrazy, jak "Lot nad kukułczym gniazdem" (1975) w reżyserii Milosa Formana, "Pięć łatwych utworów" (1970) Boba Rafelsona, "Chinatown" (1974) Romana Polańskiego, "Swobodny jeździec" (1969) Dennisa Hoppera i "Porozmawiajmy o kobietach" (1971) Mike'a Nicholsa. Filmy będzie można oglądać do końca miesiąca.
W ciągu swojej kariery aktor współpracował z najwybitniejszymi reżyserami filmowymi, m.in. Michelangelo Antonionim, Johnem Hustonem, Stanleyem Kubrickiem, Milosem Formanem, Romanem Polańskim i Martinem Scorsese.
Jack Nicholson urodził się 22 kwietnia 1937 roku w New Jersey. W wieku 17 lat przeprowadził się do Kalifornii, podejmując pracę jako goniec w wytwórni filmowej Metro Goldwyn Mayer. Zaoferowano mu pracę w dziale animacji, jednak Nicholson odmówił, marząc o karierze aktorskiej. Przez 11 lat występował w niszowych filmach - pierwszym, "The Crybaby Killer" w 1958 r.; na pełnometrażowy debiut musiał poczekać do 1969 roku. Wówczas wystąpił w "Swobodnym jeźdźcu" w reżyserii Dennisa Hoppera. Rola zapijaczonego prawnika, przyłączającego się do przemierzających kraj motocyklistów, przyniosła młodemu aktorowi nominację do Oscara.
Lata 70. to czas sukcesów Nicholsona: wystąpił w takich produkcjach jak "Porozmawiajmy o kobietach", "Chinatown", "Zawód: reporter" i "Lot nad kukułczym gniazdem". Za rolę Randle'a McMurphy'ego w tym ostatnim filmie otrzymał swojego pierwszego Oscara. Stał się jednym z najbardziej cenionych aktorów w Hollywood.
Jego silną pozycję potwierdziły sukcesy kolejnych filmów: "Przełomy Missouri" (1976) w reżyserii Arthura Penna, "Lśnienie" (1980) Stanleya Kubricka, "Czułe słówka" (1983) Jamesa L. Brooksa, "Czarownice z Eastwick" (1987) George'a Millera, "Batman" (1989) Tima Burtona, "Lepiej być nie może" (1997) George'a L. Brooksa. Po raz ostatni, jak dotąd, Nicholson wystąpił w obrazie "Skąd wiesz" (2010) w reżyserii Brooksa.
Nicholson jest trzykrotnym laureatem nagrody Oscara za role w "Locie nad kukułczym gniazdem", "Czułych słówkach" i "Lepiej być nie może". Zdobył także sześć Złotych Globów i nagrodę BAFTA.
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!