Irański reżyser wspierający antyrządowe protesty zwolniony z aresztu
Mohammad Rasoulof, zatrzymany w lipcu za krytykę tłumienia antyrządowych protestów, został zwolniony z aresztu - donosi w poniedziałek agencja AP cytująca lokalną gazetę Shargh.
Rasoulof został zatrzymany po tym, jak skrytykował brutalne tłumienie protestów społecznych w mieście Anadan na południowym zachodzie kraju, do których doszło po zawaleniu się jednego z budynków.
Dwa miesiące później protesty, tym razem związane ze śmiercią młodej kobiety zatrzymanej przez "policję moralności", ogarnęły cały kraj. W ich efekcie, jak szacują aktywiści zajmujący się prawami człowieka, zginęło przynajmniej 529 osób, a około 20 tys. zostało aresztowanych.
Teraz twórca został zwolniony z aresztu.
Mohammad Rasoulof jest autorem filmu "Zło nie istnieje" (2020), dotyczącego kary śmierci w Iranie, który zdobył w 2020 roku główną nagrodę na międzynarodowym festiwalu filmowym w Berlinie.
W 2013 roku twórca wyreżyserował film "Rękopisy nie płoną". Głównym tematem tego obrazu jest cenzura, dzięki czemu autor trafił pod nadzór służb specjalnych w Iranie. Film został nakręcony nielegalnie, ma silną wymowę antyirańską, krytykuje praktyki rządu, w śmiały sposób sprzeciwia się instytucji cenzury i innych organów reżimowego państwa ograniczających swobody jego obywateli.