"Imagine" nagrodzone w Łagowie
Film "Imagine" w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego otrzymał Złote Grono podczas 42. Lubuskiego Lata Filmowego, które odbyło się w Łagowie (Lubuskie). Uroczyste zakończenie festiwalu i wręczenie nagród odbyło się w sobotni wieczór, 6 lipca, w łagowskim amfiteatrze.
Drugą nagrodę w konkursie filmów fabularnych - Srebrne Grono - jury przyznało "Pokłosiu" Władysława Pasikowskiego, a Brązowe Grono otrzymał niemiecko-ukraińsko-serbski film "Eastalgia" ukraińskiej reżyserki Darii Onyszczenko.
Nagrodę Organizatorów im. Juliusza Burskiego festiwalowe przyznano obrazowi "Dziewczyna z szafy" Bodo Koxa, a Nagrodę Klubu Kultury Filmowej "Kiedy będę ptakiem" Moniki Pawluczuk.
O miano najlepszych obrazów w najbardziej prestiżowej kategorii filmów fabularnych (Złote, Srebrne i Brązowe Grona) ubiegało się w tym roku 16 produkcji, wśród nich obok nagrodzonych m.in.: "Obława" Marcina Krzyształowicza czy "Jesteś Bogiem" w reż. Leszka Dawida.
W konkursie filmów dokumentalnych jury oceniło 22 propozycje. W tym roku Złote Grona w tej kategorii przyznano dwóm filmom - "Ojciec i syn" Pawła Łozińskiego i "Dziennik z podróży" w reżyserii Piotra Stasika.
Drugą nagrodę wśród dokumentów zdobył film "Dzwonki szczęścia" ("Zvonky sztiesti") słowackiego reżysera Marka Szulika, a Brązowe Grono otrzymał dokument pt. "Ojciec" ("Tevas") Litwina Marata Sargsyana.
Nagrodę Złotego Grona w kategorii krótkich filmów fabularnych otrzymał obraz "Zabicie ciotki" w reżyserii Mateusza Głowackiego.
"Udane filmy, gorące spotkania i bardzo dobre werdykty jurorów" - tak podsumował festiwal jego dyrektor i Klubu Kultury Filmowej w Zielonej Górze Andrzej Kawala.
Przez tydzień w Łagowie pokazano ponad 180 filmów z kilkunastu krajów m.in. z Czech, Węgier, Słowacji, Litwy, Ukrainy, Niemiec, Austrii i Polski. Nowością był pokaz amatorskich filmów wykonanych pod wodą, podczas nurkowania.
W Łagowie można było obejrzeć nie tylko znane filmy fabularne i dokumentalne. Tradycyjnie była okazja do poznania potencjału młodych twórców podczas pokazów etiud studentów szkół filmowych z kilku krajów. Ponadto odbył się przegląd krótkich obrazów wykonanych w młodości przez znanych polskich reżyserów, a także animowanych produkcji propagandowych.
Częścią festiwalu są spotkania z twórcami filmów prezentowanych podczas imprezy. W tym roku pojawili się: Maciej Drygas, Andrzej Jakimowski, Leszek Dawid, Ryszard Bugajski, Aneta Kopacz oraz goście z zagranicy.
Pod hasłem "Jak pisać o filmie?" podczas 42. Lubuskiego Lata Filmowego odbywały się otwarte zajęcia krytyki filmowej. Warsztaty prowadzili znani krytycy filmowi - Andrzej Werner i Rafał Marszałek. Zajęcia były otwarte dla wszystkich chętnych, którzy profesjonalnie lub hobbystycznie interesują się recenzowaniem tego typu twórczości.
Wśród gości festiwalu był także dokumentalista Jacek Bławut, który przedstawił część swej twórczości.
Lubuskie Lato Filmowe organizowane jest od 1969 roku. Do 1989 roku festiwal skupiał się na polskiej kinematografii. W roku 1990 łagowska impreza stała się festiwalem międzynarodowym nastawionym na prezentację kina krajów postkomunistycznych.
Organizatorem Lubuskiego Lata Filmowego był Klub Kultury Filmowej w Zielonej Górze.
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!