Ikona polskiego kina uhonorowana statuetką za całokształt twórczości
W czwartek (6 czerwca) Krystyna Janda otrzymała nagrodę za całokształt twórczości w ramach 38. Tarnowskiej Nagrody Filmowej. To prestiżowe wyróżnienie podkreśla wkład aktorki w rozwój polskiego kina i jest symbolem szczególnego uznania.
Nagrodę za całokształt twórczości wręczono po spektaklu "My Way" - wystawionym na deskach Centrum Sztuki Mościce, który został napisany, wyreżyserowany i zagrany przez artystkę.
Janda otrzymała statuetkę "Wieczność", która przyznawana jest profesjonalistom, dzięki którym polskie kino może się rozwijać i które stanowią inspirację dla kolejnych pokoleń. Pierwszym zdobywcą prestiżowej Nagrody był reżyser Andrzej Wajda. W gronie osób wcześniej wyróżnionych są także m.in. Tadeusz Konwicki, Juliusz Machulski, Janusz Majewski czy Krzysztof Zanussi.
Statuetka została wręczona przez prezydent Tarnowa Jakuba Kwaśnego oraz wiceprezydentkę Agnieszkę Kawę.
Krystyna Janda jest jedną z najwybitniejszych polskich twórczyń, której występy wpłynęły na rozwój rodzimej sztuki filmowej. Artystka ma w swoim dorobku także kilka książek i felietonów.
Aktorka na przestrzeni lat współpracowała z największymi nazwiskami. Pierwszą rolą filmową Jandy była rola Agnieszki w "Człowieku z marmuru" (1976) Andrzeja Wajdy. 5 lat później pojawiła się także w "Człowieku z żelaza". Do jej najwybitniejszych występów możemy zaliczyć role zagrane w takich filmach, jak: "Przesłuchanie" (1982) Ryszarda Bugajskiego, "Dekalog II" i "Dekalog V" Krzysztofa Kieślowskiego, "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" (2000) Krzysztofa Zanussiego czy "Rewers" (2009) Borysa Lankosza.