"Hobbit": Saruman, Galadriela i Elrond wracają
Christopher Lee jako Saruman, Cate Blanchett jako Galadriela i Hugo Weaving w roli Elronda - m.in. tych aktorów zobaczą widzowie w nowym filmie Petera Jacksona "Hobbit: Niezwykła podróż 3D".
Ekranizacja powieści angielskiego pisarza J.R.R. Tolkiena trafi do kin w Polsce 28 grudnia. Tworząc - wspólnie z Fran Walsh, Philippą Boyens i Guillermo del Toro - scenariusz tego filmu, Jackson połączył w nim historię opisaną w "Hobbicie" z wydarzeniami przedstawionymi w przypisach do późniejszego dzieła Tolkiena, "Władcy Pierścieni".
Powieść "Hobbit" to historia wyprawy podjętej przez Bilbo Bagginsa, trzynastu krasnoludów i czarodzieja Gandalfa do Samotnej Góry, gdzie muszą oni stawić czoło smokowi Smaugowi. W jaskini Golluma Bilbo znajduje magiczny pierścień, który czyni go niewidzialnym. Akcja "Hobbita" rozpoczyna się 60 lat przed wydarzeniami opisanymi we "Władcy Pierścieni".
W filmie "Hobbit" Christopher Lee (Saruman), Cate Blanchett (Galadriela) i Hugo Weaving (Elronda) pojawiają się jako członkowie Białej Rady, czyli rady mędrców, powołanej w celu utrzymania pokoju w Śródziemiu. Do Rady tej należy również Gandalf - czarodziej omawia z innymi jej członkami wyprawę, na którą rusza razem z krasnoludami. Saruman jest w "Hobbicie" szlachetnym czarodziejem, który nie przeszedł jeszcze na stronę zła.
W "Hobbicie" wystąpili również inni aktorzy znani publiczności z ról w ekranizacjach "Władcy Pierścieni", m.in. Elijah Wood (Frodo) i Ian Holm (Bilbo w starszym wieku), na ekranie pojawiają się oni jednak tylko na chwilę.
Bilbo Bagginsa w młodym wieku zagrał w "Hobbicie" nowy aktor jeśli chodzi o ekranizacje tolkienowskich powieści, 41-letni Brytyjczyk Martin Freeman. Zdjęcia do filmu, realizowane w Nowej Zelandii, rozpoczęły się w marcu 2011 r., trwały do lipca 2012 r. Powstawały m.in. w studiach Stone Street.
"Hobbit: Niezwykła podróż 3D" (tytuł oryg.: "The Hobbit: An Unexpected Journey") to wspólna produkcja Nowej Zelandii i USA. Jednym z producentów filmu jest amerykańska wytwórnia MGM. Uroczysta światowa premiera "Hobbita" odbyła się 28 listopada w Wellington w Nowej Zelandii.
Stworzone przez Petera Jacksona ekranizacje "Władcy Pierścieni" z lat 2001-2003 podbiły publiczność na całym świecie i zostały obsypane nagrodami. Za "Drużynę Pierścienia" przyznano cztery Oscary, za "Dwie wieże" - dwa, a za "Powrót Króla" - jedenaście.
Angielski pisarz J.R.R. Tolkien (John Ronald Reuel Tolkien, 1892-1973) był profesorem filologii germańskiej na Uniwersytecie w Oksfordzie, znawcą literatury i języka staroangielskiego. Powieść "Hobbit" opublikował w 1937 r., a jej kontynuację, trylogię "Władca Pierścieni" o dalszych losach bohaterów zamieszkujących mityczny świat Śródziemia, wydawał w latach 1954-1955. Pierwszym polskim wydawcą "Władcy Pierścieni" była Spółdzielnia Wydawnicza Czytelnik. Dzieło Tolkiena ukazało się jej nakładem w latach 1961-63, w przekładzie Marii Skibniewskiej. "Hobbita" jako pierwsze opublikowało w Polsce Wydawnictwo Iskry, w 1960 r.; autorką przekładu była Skibniewska.
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!