Reklama

"Hiszpanka" Barczyka: Ekipa jest już przemęczona

Kamery filmowe, aktorzy i realizatorzy na ulicach Poznania to rzadki widok. W stolicy Wielkopolski realizowane są właśnie ostanie w tym roku zdjęcia do filmu "Hiszpanka" Łukasza Barczyka.

Akcja filmu rozgrywa się w roku 1918, przed wybuchem powstania wielkopolskiego. Wśród bohaterów znajdą się jasnowidze, spirytyści oraz Ignacy Paderewski. Uroczysta premiera zapowiadana jest na grudzień 2013 r. - zostanie zorganizowana w Poznaniu przy okazji 95. rocznicy wybuchu powstania.

Reklama

- Zdjęcia w Poznaniu kończymy w Teatrze Polskim 19 grudnia, później mamy przerwę świąteczną. Jesteśmy już po prawie 50. dniach zdjęciowych, ekipę mamy już bardzo przemęczoną - powiedział we wtorek Maciej Szwarc, producent filmu.

- 8 stycznia wracamy do Poznania, będziemy pracować na Ostrowie Tumskim, w Starym Zoo i na lotnisku Ławica. Później przenosimy się do Gdyni i do Pragi. Do końca stycznia zakończymy zdjęcia i przejdziemy do prac nad montażem, udźwiękowieniem i efektami specjalnymi - dodał.

Jak wyjaśnił, choć zdjęcia kręcone są na ulicach Poznania, znaczna część miasta powstanie na ekranach komputerów speców od efektów specjalnych.

- Jest niemożliwym kręcić Poznań w 2012 roku i udawać, że jest to miasto z 1918 roku. Na zdjęciach z tamtych lat widać, jak wyglądał chociażby plac, na którym gromadzili się słuchający przemówienia Paderewskiego, czy jak wyglądała ówczesna katedra. Oczywiście w kinie zobaczymy wszystko tak, jak było przed prawie stu laty - powiedział Szwarc.

Realizatorzy są bardzo tajemniczy, do dziś nie wiadomo, kto w "Hiszpance" zagra Paderewskiego. Początkowo twórcy filmu nie chcieli nawet wyjaśnić znaczenia tytułu.

- Niektórzy już zdążyli rozszyfrować, że chodzi o "hiszpankę", grypę, szalejącą w 1918 i 1919 roku, która położyła więcej ludzi niż pierwsza wojna światowa. O związku między powstaniem wielkopolskim, akcją filmu a hiszpanką nic nie powiem, wszystko okaże się na ekranie - powiedział Szwarc.

Według twórców filmu będzie to "sensacyjna opowieść o grupie jasnowidzów i spirytystów, która u schyłku pierwszej wojny światowej usiłuje uchronić polskiego pianistę i polityka Ignacego Jana Paderewskiego przed mentalnym atakiem wybitnego medium - Doktora Abuse, pracującego dla pruskiej armii". W filmie wystąpi m.in. amerykański aktor Crispin Glover, a także Jakub Gierszał, Jan Peszek, Piotr Głowacki i Magdalena Popławska.

Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Łukasz Barczyk | Hiszpanka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje