Reklama

Hiszpania oczami Pedro Almodóvara

Chcąc dobrze poznać dany kraj, najlepiej jest pozwolić opowiedzieć o nim jego mieszkańcom. Najbardziej wnikliwy portret kultury, historii i społeczeństwa umieją przedstawić oczywiście artyści. Właśnie takim twórcą jest reżyser Pedro Almodóvar, który w każdym swoim filmie przygląda się Hiszpanii i jej obywatelom. Oto widziane oczami mistrza miejsca, które warto odwiedzić, chcąc poznać jego kraj.

Pedro Almodóvar urodził się w 1949 roku w niewielkiej wiosce Calzada de Calatraya w prowincji La Mancha. Dzieciństwo spędził w ubogim regionie Extramadura, ale od zawsze marzył o wielkim świecie. Udało mu się wyjechać do Madrytu, gdzie planował wstąpić do Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, jednak generał Franco zamknął ją w obawie przed buntem artystów. Nie zniechęciło to młodego twórcy, zaczął na własną rękę szkolić się w filmowym fachu i kręcić filmy krótkometrażowe. Po śmierci dyktatora i zakończeniu reżimu życie kulturalne Hiszpanii zakwitło, a Almodóvar wyróżnił się jako lider Nowego Hiszpańskiego Kina.

Reklama

Jego twórczość wyróżnia niekonwencjonalny humor, prowokujące sceny i silne postaci kobiece. Reżyser nie boi się odważnych scen erotycznych i wątków homoseksualnych, dumnie podkreślając w ten sposób własną orientację. Co istotne, jego dzieła wypełnione są odniesieniami do aktualnych problemów i przemian w Hiszpanii. Nie odcina się od narodowej historii i tradycji, a iberyjskie miasta i prowincje stają się ważnymi bohaterami jego filmów.

Inspirujący Madryt

Najważniejszym miastem w twórczości reżysera jest Madryt. To tu mieszka, pracuje i bardzo często kręci swoje filmy. Przechadzając się ulicami stolicy można natrafić na mniej lub bardziej znane lokacje, które Almodóvar wykorzystał jako tło.

Jednym z popularniejszych miejsc, które pojawiło się m.in. w "Kwiecie mojego sekretu" jest Plaza Mayor, Główny Plac otoczony charakterystycznymi czerwonymi budynkami. To tam spacerują i tańczą główni bohaterowie - pisarka Leo i zakochany w niej Angel. W pobliżu znajduje się inny malowniczy plac. Na Plaza de la Villa, w filmie "Zwiąż mnie", bohater grany przez Antonio Banderasa kupuje narkotyki, by ratować ukochaną.

Częstym tłem filmowych scen są monumentalne zabytki Madrytu. "Drżące ciało" rozpoczyna się na Placu Niepodległości z klasycystyczną bramą Puerta de Alcala. Palmiarnia na dworcu Puerta de Atocha pojawia się w filmie "Kika", a okryty złą sławą most samobójców Viaducto de Segovia z jest świadkiem finałowych wydarzeń "Matadora".

Ponadto warto odwiedzić kilka barów i kawiarni, w których przesiadywali bohaterowie Almodóvara. Wymienić można chociażby Museo Chicote i Bar Cook z "Przerwanych objęć" oraz lokal przy ulicy Calle de San Millan z "Labiryntu namiętności".

Inne oblicze Barcelony

Mimo, że największą muzą reżysera jest Madryt, w jego twórczości znalazło się też inne popularne wśród turystów miasto. Wokół stolicy Katalonii rozgrywa się akcja oscarowego filmu "Wszystko o mojej matce". Jego bohaterka po śmierci syna jedzie do Barcelony w poszukiwaniu jego ojca, obecnie transwestyty.

Barcelona w wizji Almodóvara to nie tylko Sagrada Familia, kościół Santa Maria del Mar czy Pomnik Kolumba. Wraz z bohaterką zagłębiamy się w mniej znane uliczki, podziwiając modernistyczną architekturę Pałacu Muzyki Katalońskiej czy budynku Cases Ramos. Coraz wyraźniej dostrzegamy wielokulturowość metropolii i zwracamy uwagę na ukryte pod powierzchnią mroczne zaułki.

Hiszpańska prowincja

Jak przyznaje sam Almodóvar, "czerwona ziemia, żółte pola, szarozielone gaje oliwne i patia pełne życia" odcisnęły ślad na nim i jego pracy. Codzienność wielu Hiszpanów toczy się właśnie poza głośnymi, przeludnionymi ośrodkami miejskimi i reżyser chętnie to pokazuje.

- Tradycyjny hiszpański styl życia jest szczególnie kultywowany na wsiach i w mniejszych miejscowościach. Urokliwe, brukowane uliczki, kolorowe budynki oraz zapierające dech w piersiach naturalne krajobrazy to prawdziwy skarb warty zobaczenia. Warto o tym pamiętać, planując podróż po tym kraju - mówi Edyta Romanowska z biura podróży R.pl.

Almodóvar sięga po często zapomniane miasteczka, na przykład Granátula de Calatrava i Almagro w filmie "Volver", A Coruña i Soria we "Wszystkim o mojej matce" oraz liczne scenerie z regionów Galicji i Walencji w wielu innych obrazach.

materiały prasowe

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Pedro Almodóvar | filmy hiszpańskie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje