Reklama

Reklama

"Historia Marii" od 21 października w kinach

Film "Historia Marii" w reżyserii Jean-Pierre Améris powstał na podstawie prawdziwej historii. Już w najbliższy piątek, 21 października, produkcję będzie można oglądać na ekranach polskich kin.

Kadr z filmu "Historia Marii"

"Historia Marii" to oparty na faktach poruszający filmowy portret głuchej i niewidomej od urodzenia Marie Heurtin. Jej przypadek stał się głośny dzięki francuskiemu profesorowi Louisowi Arnouldowi, który w 1910 roku opublikował obszerne stadium na jej temat, zatytułowane "Ames en prison" ("Uwięzione dusze").

Niewidoma i niesłysząca od urodzenia 14-letnia Marie Heurtin nie potrafi komunikować się ze światem. Zrozpaczony ojciec umieszcza dziewczynkę w Larnay Institute - edukacyjnej placówce, gdzie zakonnice opiekują się niesłyszącymi dziewczynkami.

Reklama

Tak rozpoczyna się niezwykła przyjaźń i wyjątkowa relacja Marie z siostrą Małgorzatą, która dostrzegła w niej potencjał możliwości. Dzięki swojemu poświęceniu, wierze i bezgranicznej miłości, Marie zmienia się nie do poznania. Choć droga do świata Marii nie jest prosta, siostra Małgorzata poprzez dotyk uczy ją alfabetu Braile'a, a potem pisania i czytania.

Marie z zamkniętej i wycofanej dziewczyny, staje się niezależną, samowystarczalną kobietą, która mimo niepełnosprawności jest przystosowana do życia w społeczeństwie.

"Historia Marii" porównywana jest przez krytyków do takich filmów, jak "Dzikie dziecko" François Truffauta, "Cudotwórczyni" Arthura Penna, czy "Camille Claudel, 1915" Bruno Dumonta.

Rolę niepełnosprawnej Marie zagrała niesłysząca, debiutująca na ekranie Ariana Rivoire - młoda dziewczyna, spotkana przez reżysera w instytucie dla osób niedosłyszących, z którym współpracował on podczas zbierania materiałów do filmu. W siostrę Małgorzatę wcieliła się Isabelle Carré, która wystąpiła w innym filmie reżysera "Romantics Anonymous" i nagrodzona została w 2003 roku nagrodą Césara dla najlepszej aktorki za rolę w filmie "Beautiful Memories".

Film "Historia Marii" już od 21 października na ekranach polskich kin.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Historia Marii

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy