"Harry" Potter" kształtuje empatię

Według artykułu zamieszczonego w "Journal of Applied Psychology", książki o Harrym Potterze sprawiają, że ich czytelnicy przychylniej odnoszą się do wszelakich mniejszości, chociażby imigrantów i homoseksualistów.

2007 Warner Bros. Ent. Harry Potter Publishing Rights J.K.R.

Wynika to z faktu, że czytelnicy utożsamiają się z Harrym, tolerancyjnym, nie żywiącym urazy do zwykłych ludzi (mimo niesympatycznych przejść ze strony swego wujostwa i kuzyna). Tytułowy bohater serii i jego przyjaciele spotykają na swojej drodze także szereg magicznych istot, którym okazują szacunek i zrozumienie.

Reklama

Z kolei antagonizowana jest postawa Lorda Voldemorta, dzielącego społeczeństwo na nadistoty (obdarzonych magicznymi zdolnościami) i podistoty (mugoli, czyli zwykłych ludzi). Autorzy artykułu w pewnym momencie porównują go do Adolfa Hitlera. 

W tekście wyszczególniona zostaje także postać profesora Albusa Dumbledore'a, mentora Harry'ego, który w znaczy sposób wpłynął na kształtowanie się kręgosłupa moralnego młodego czarodzieja (i tym samym sporej ilości czytelników).

Harry Potter jest głównym bohaterem popularnej serii książek, wydawanej w latach 1997-2007. Stała się ona podstawą ośmiu filmów kinowych, które zarobiły na całym świecie ponad 7,7 miliarda dolarów.

Dowiedz się więcej na temat: Harry Potter

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje