Hanka Bielicka na ławeczce
Pomnik przedstawiający Hankę Bielicką siedzącą na ławeczce zostanie odsłonięty w najbliższą niedzielę w Łomży. W ten sposób najbardziej znana współczesna łomżynianka powróci do miasta swojej młodości.
Jak powiedział Łukasz Czech z biura prasowego urzędu miasta - "Pomnik wykonany przez młodego rzeźbiarza Michała Selerowskiego, przez kilkanaście minut środowego popołudnia mogli podziwiać na ulicy Farnej przechodnie. Sprawdzaliśmy różne formy ustawienia pomnika, by wybrać najlepszą wersję".
Pomnik wykonany jest z brązu w kolorze spatynowanego brązu. Jego szerokość to 100 cm, długość 153 cm, a wysokość 150 cm. Waży prawie 240 kg. Przedstawia on naturalnej wielkości postać Hanki Bielickiej siedzącej po lewej stronie ławeczki, z głową lekko zwróconą w prawą stronę. Zostanie on usytuowany na ulicy Farnej przy zbiegu ulic Dwornej i Starego Rynku.
Rzeźbę zmarłej 9 marca 2006 r. aktorki wykonano na zlecenie fundatorów: Romana Englera - Rektora Wyższej Szkoły Agrobiznesu; Jana Kurpiewskiego, właściciela firmy PHU "Kurpiewski" oraz Marka Mackiewicza.
Uroczyste odsłonięcie pomnika nastąpi w niedzielę 11 listopada, po Mszy świętej w intencji Ojczyzny, odprawionej o godzinie 10 w Katedrze Łomżyńskiej.
Hanka Bielicka (1915-2006) wybitna aktorka dramatyczna i kabaretowa urodziła się na Ukrainie, a po I wojnie światowej zamieszkała w Łomży. W 1939 r. ukończyła romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim i Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej w Warszawie, w tym samym roku debiutowała jako aktorka.
Współpracowała z Teatrem Polskim Pohulanka w Wilnie w okresie wojennym, po 1945 r. była związana z zespołami teatrów Dramatycznego w Białymstoku, Kameralnego w Łodzi, Współczesnego w Warszawie i Państwowego Teatru Syrena w Warszawie.
W kabarecie stworzyła niezapomnianą postać Dziuni Pietrusińskiej. Wygłaszała monologi z ogromnym temperamentem, witalnością, sympatią dla publiczności, posługiwała się przy tym śmiechem i swoim charakterystycznym głosem z "najpiękniejszą chrypką świata".