Reklama

Halina Łabonarska skończyła 75 lat. Otrzymała niezwykłe życzenia

Pragnę złożyć podziękowanie za znakomite kreacje aktorskie, którymi wzbogaciła Pani kulturę polską oraz przekazać słowa wielkiego szacunku dla prezentowanej przez Panią życiowej postawy - podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście z okazji 75. urodzin Haliny Łabonarskiej.

Pragnę złożyć podziękowanie za znakomite kreacje aktorskie, którymi wzbogaciła Pani kulturę polską oraz przekazać słowa wielkiego szacunku dla prezentowanej przez Panią życiowej postawy - podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście z okazji 75. urodzin Haliny Łabonarskiej.
Halina Łabonarska /Arsen Petrovych/TVP /East News

Prezydent życzył Halinie Łabonarskiej "dobrego zdrowia, wielu sił, pogody ducha oraz powodzenia w kolejnych artystycznych planach i projektach". "Proszę przyjąć najlepsze gratulacje i serdeczne życzenia pomyślności z okazji pięknego jubileuszu Pani urodzin. Pragnę złożyć podziękowanie za znakomite kreacje aktorskie, którymi wzbogaciła Pani kulturę polską oraz przekazać słowa wielkiego szacunku dla prezentowanej przez Panią życiowej postawy" - napisał.

Halina Łabonarska: Pochwały w liście od prezydenta

Jak podkreślił, Halina Łabonarska "należy do najwybitniejszych polskich aktorek". "Talent, okazany już w czasach szkolnych, rozwinęła Pani podczas studiów w łódzkiej Filmówce, od samego początku przyciągając swoimi debiutanckimi występami uwagę publiczności i środowiska teatralnego. Ma Pani w swoim wspaniałym dorobku sto kilkadziesiąt ról scenicznych, filmowych, telewizyjnych i radiowych, dokonania współpracy z najświetniejszymi polskimi reżyserami i dyrektorami teatrów oraz liczne prestiżowe nagrody" - przypomniał Duda.

Reklama

Dodał, że widzowie "są pod wielkim wrażeniem" zbudowanych przez aktorkę "kreacji, które trwale zapisują się w naszej pamięci". "Jak bardzo są one oryginalne i ekspresyjne, stanowiąc prawdziwy koncert gry aktorskiej, mogliśmy się ostatnio przekonać, podziwiając Panią m.in. w roli króla Leara, w 'Wizycie starszej pani' czy w poruszających 'Kobietach bez znaczenia'" - stwierdził.

Według prezydenta, "jest w jakiś sposób symboliczne", że aktorka przyszła na świat "w rocznicę wiktorii warszawskiej - w dniu szczególnym, niosącym przesłanie obywatelskiej ofiarności". "Wiem, że historia Pani rodziny naznaczona została tragedią, jaką była śmierć Pani Ojca, żołnierza wileńskiej AK, zamęczonego w 1949 roku przez ubeckich zbrodniarzy. Wierna patriotycznemu dziedzictwu, włączyła się Pani w działania opozycji antykomunistycznej, biorąc udział w artystycznych występach w strajkującej Stoczni Gdańskiej w 1980 roku, a po wprowadzeniu stanu wojennego angażując się w akcje protestacyjne. Niepodległa Rzeczpospolita pamięta, że z odwagą współpracowała Pani z księdzem Jerzym Popiełuszką, recytując poezję podczas mszy świętych za ojczyznę" - zaznaczył.

Prezydent przyznał, że myśli z uznaniem również o tym, "jak otwarcie, prosto i inspirująco" Halina Łabonarska "deklaruje się w polskim życiu publicznym jako osoba wierząca, kierująca się zasadami Dekalogu". "Dziękuję za Pani zaangażowanie w Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej, w działalność Radia Maryja i Telewizji Trwam - które dla wielu osób w Polsce, często samotnych, opuszczonych, pozbawionych kontaktów z innymi ludźmi, są przestrzenią nie tylko pokrzepiającej modlitwy, ale również obcowania z wybitną literaturą i sztuką żywego słowa. Ta aktywność, ta empatia przynosi Pani wielką chlubę" - zwrócił uwagę.

Halina Łabonarska: Kariera

Halina Łabonarska (ur. 15 sierpnia 1947 r. w Gdańsku) jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Debiutowała na scenie Teatru Nowego w Łodzi (1969), a następnie związała się z zespołem Izabelli Cywińskiej, z którym występowała w teatrach w Kaliszu i Poznaniu. W tym okresie stworzyła wiele ról pierwszoplanowych, które zostały zauważone przez krytykę i przyczyniły się do uformowania jej aktorskiego stylu.

Na swoim koncie ma także role m.in. w filmach "Vinci" Juliusza Machulskiego, "Popiełuszko. Wolność jest w nas" Rafała Wieczyńskiego i "Smoleńsk" Antoniego Krauzego. W 2013 r. otrzymała Złoty Krzyż Zasługi, a cztery lata później - Złoty Medal Zasłużony Kulturze "Gloria Artis".

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Halina Łabonarska | Andrzej Duda
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy