"Grace księżna Monako": "Filmowa katastrofa"
"Nudny, idiotyczny melodramat", "filmowa katastrofa" - tak określają film "Grace księżna Monako" amerykańskie specjalistyczne pismo "The Hollywood Reporter" oraz brytyjskie dzienniki "The Guardian" i "The Telegraph". Specjalny pokaz obrazu otworzył w środę 67. edycję festiwalu w Cannes.
Bardziej pozytywnie wypowiadają się na jego temat francuscy recenzenci, według których film ma wiele zalet i warto go zobaczyć.
"Nie chciałem robić filmu dokumentalnego. Interesowała mnie głębia ludzkiej duszy" - tłumaczył w Cannes francuski reżyser Olivier Dahan, znany m.in. z filmu "Niczego nie żałuje - Edith Piaf". Fikcyjne wątki podkreślają tylko jak niezwykłe było życie Grace Kelly, która została księżną Monako - tłumaczyła Nicole Kidman.
Z powodu tego filmu festiwal w Cannes zbojkotował książę Monako Albert II, według którego chodzi o "farsę". Wszystko wskazuje na to, że oburzył go głównie wątek, w którym siostra jego ojca przedstawiana jest jako francuski szpieg. Dzieje się to w 1962 roku, kiedy Francja zagroziła aneksją Księstwa Monako.
Na początku filmu widać napis podkreślający, że chodzi o fikcję. Nie uspokoiło to jednak książęcej rodziny, która na znak protestu ostentacyjnie wyjechała z Monako, by znaleźć się jak najdalej od Francuskiej Riwiery i sławnego festiwalu.
źródło: DE RTL TV/x-news
67. festiwal w Cannes otworzyli w środę wieczorem francusko-włoska aktorka Chiara Mastroianni i meksykański reżyser Alfonso Cuaron , witając gości po francusku, włosku, angielsku i hiszpańsku.
Mistrz ceremonii, francuski aktor Lambert Wilson przedstawił publiczności jury, w którego skład wchodzą między innymi: francuska aktorka Carole Bouquet oraz Sofia Coppola i meksykański aktor i reżyser Gael Garcia Bernal, a przewodzi mu nowozelandzka reżyserka Jane Campion.
Wilson złożył hołd niedawno zmarłemu francuskiemu reżyserowi Alainowi Resnais, po czym odtańczył krótką rumbę z Nicole Kidman.
Festiwal potrwa do 25 maja. O Złotą Palmę będzie walczyło 18 dzieł, w tym obrazy w reżyserii Jean-Luca Godarda, braci Luca i Jean-Pierre'a Dardenne, Kena Loacha i Mike'a Leigh; nie ma wśród nich filmów z Polski.
Krótkometrażowy debiut reżyserski Tomasza Siwińskiego pt. "Niebieski pokój" będzie reprezentował Polskę podczas Tygodnia Krytyki, a w konkursie Directors' Fortnight weźmie udział film "Fragmenty" Agi Woszczyńskiej. W sekcji Short Film Corner będzie pokazany polski film krótkometrażowy "Ostatni walc" w reżyserii Macieja Kawalskiego.
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!