Reklama

"Gorączka kinowa. O początkach pewnej epoki": Obchody pierwszego pokazu w Krakowie. To już 126 lat!

Wszystko zaczęło się w sobotnie popołudnie 14 listopada 1896 roku. Wtedy to w krakowskim Teatrze Miejskim odbył się pierwszy na ziemiach polskich pokaz filmów za pomocą kinematografu braci Lumiére. Z tej okazji w niedzielę, 6 listopada, odbędą się obchody 126. rocznicy pierwszego pokazu na ziemiach polskich.

Wszystko zaczęło się w sobotnie popołudnie 14 listopada 1896 roku. Wtedy to w krakowskim Teatrze Miejskim odbył się pierwszy na ziemiach polskich pokaz filmów za pomocą kinematografu braci Lumiére. Z tej okazji w niedzielę, 6 listopada, odbędą się obchody 126. rocznicy pierwszego pokazu na ziemiach polskich.
126. rocznica pierwszego pokazu kinematograficznego na ziemiach polskich /materiały prasowe

To wydarzenie na zawsze zmieniło obraz kultury w Polsce i życie wielu osób. Ruchome obrazy fascynowały, uzależniały, sprawiały, że na początku XX wieku w kinach spotykali się dosłownie wszyscy - służące, piekarze, bankierzy, poeci, a nawet... ówczesna elita. Kino szybko stało się jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi kultury a film z czystej rozrywki stał się sztuką.

Trwająca w ubiegłym roku pandemia nie pozwoliła na uczczenie 125. rocznicy pierwszego pokazu na ziemiach polskich, dlatego rok później, już w bezpiecznych warunkach, odbędą się uroczyste obchody.

Reklama

"Gorączka kinowa" 6 listopada w Krakowie

Stowarzyszenie Kin Studyjnych we współpracy z Miastem Kraków i siedmioma krakowskimi kinami studyjnymi zaprasza w niedzielę, 6 listopada, na obchody 126. rocznicy pierwszego pokazu na ziemiach polskich!

Tego dnia w Krakowie zapanuje prawdziwa "Gorączka kinowa". Wszystko rozpocznie się od spaceru rocznicowego śladami pierwszej projekcji. Spacer będzie tylko początkiem maratonu filmowego, podczas którego widzowie odwiedzą kolejno kina studyjne - Sfinks, Kijów, Mikro Kika, Kino Pod Baranami, Agrafka, Paradox - gdzie odbywać się będą projekcje z muzyką na żywo, pokazy dokumentów o początkach epoki, prelekcje i dyskusje.

W ciągu niemal 10-godzinnej wyprawy kinowej widzowie obejrzą m.in. pierwszy film, który powstał na ziemiach polskich - "Pruska Kultura", holenderskie Trawelogi z przełomu XIX i XX wieku, a chętni wybiorą się na filmowy spacer po starym Krakowie. Nie zabraknie także seansów rodzinnych najsłynniejszych komików początku XX wieku, których wyczyny niezmiennie budzą salwy śmiechu: Georgesa Mélièsa, Charliego Chaplina i Bustera Keatona.

Coś dla najmłodszych i coś dla dorosłych

"Zainteresowanym - dzięki fantastycznemu dokumentowi dyrektora festiwalu w Cannes Thierry’ego Frémaux - przybliżymy sylwetki pionierów kinematografii Bracia Lumière. Najmłodszych zaprosimy na warsztaty 'Od maszynek optycznych do pierwszych pokazów kinowych' podczas których pociechy dowiedzą się, jak powstawały pierwsze filmy, jak wyglądały kamery i praca reżysera, a nawet przygotują swój własny" - informują organizatorzy.

Na dorosłych czeka panel dyskusyjny "Gorączka kinowa. O początkach pewnej opoki", podczas którego wybitni historycy filmu - red. Maria Malatyńska, prof. Paweł Sitkiewicz oraz prof. Marcin Adamczak - będą rozmawiać m.in. o systemie gwiazd, kinach, ich architekturze, aspektach społecznych i publiczności pierwszych seansów.

Do końca listopada w foyer kina Kijów będzie można zwiedzać wystawę pt. "O początkach pewnej epoki", zawierającą afisze i fotografie z pierwszych pokazów filmowych w Krakowie.

Szczegółowy program już wkrótce na stronie Stowarzyszenia Kin Studyjnych oraz stronach poszczególnych kin. Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny!

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy