Reklama

Reklama

Goldie Hawn: Jak być szczęśliwą?

Czy szczęście to coś, czego można się nauczyć? Zdobywczyni Oscara Goldie Hawn twierdzi, że tak i podaje na nie receptę w swojej najnowszej książce - "10 Mindful Minutes". Wszystko zależy od nas samych i od tego, czy wsłuchamy się uważnie w swój organizm i umysł.

Kim chciałbyś zostać, kiedy dorośniesz? To pytanie, na które większość dzieci odpowiada, wskazując zawód lekarza, prawnika, piosenkarza, strażaka, nauczyciela lub gwiazdy filmowej. Ale nie Goldie Hawn. Gwiazda pamięta, że podała niegdyś inną odpowiedz. "Chcę być szczęśliwa" - powiedziała, jako mała dziewczynka. Światowej sławy aktorka zawszę wiedziała jak korzystać z życia i czerpać z niego radość, choć nie zawsze było to łatwe...

Goldie zaczęła swoją karierę, jako tancerka kankana przy Texas Pavilion w Nowym Jorku. Potem tańczyła w klubie go-go w Nowym Jorku, a następnie w Las Vegas. Szybko trafiła na scenę musicalową, tworząc błyskotliwe sylwetki w broadwayowskich musicalach, takich jak "Pocałuj mnie Kate", czy "Chłopcy i lalki", ale popularność przyniosła jej dopiero rola w serialu telewizyjnym "Good Morning, World".

Reklama

To były dla niej pracowite i ciężkie czasy, bo jak wspomina przejście z tańca do aktorstwa, wcale nie było łatwe. Okazało się, że to długa droga pełna ciężkiej pracy, podczas której Goldie zagubiła gdzieś charakterystycznym dla niej szeroki uśmiechem na twarzy. "To był najtrudniejszy czas w moim życiu" - wspomina aktorka.

Hawn borykała się wtedy z depresją i napadami lęku, a udawanie szczęśliwej było jeszcze trudniejsze, niż granie w serialu. Dopiero po dziewięciu latach leczenia, Goldie była w stanie odnaleźć na nowo radość i "prawdziwy uśmiech", o czym pisała w swoim pamiętniku "A Lotus Grows in the Mud" wydanym w 2005 roku. Jako dojrzała kobieta z pełnym po brzegi bagażem doświadczeń, poświęca się uczeniu innych - jak osiągnąć szczęście w życiu.

O tym, że leży ono w zasięgu ręki każdego człowieka, hollywoodzka gwiazda pisze w swojej najnowszej książce "10 Mindful Minutes". Wszystko zależy od nas samych i od tego, czy wsłuchamy się uważnie w swój organizm i umysł. Kluczem do szczęścia jest nasza inteligencja emocjonalna, jak też zdolności używania własnych emocji i radzenia sobie ze stanami emocjonalnymi innych osób. "Potrzebny jest do tego spokój, wyciszenie, koncentracja i uwaga" - twierdzi aktorka.

Aby osiągnąć szczęście, należy nad sobą pracować od najmłodszych lat. To przede wszystkim zadanie rodziców, którzy kształtują osobowość swoich dzieci i mają ogromny wpływ na to, jak będzie wyglądała ich przyszłość. Książka wyjaśnia, jakie znaczenie ma samoświadomość, którą należy rozwijać przez całe życie. Jest to tak istotne, bo skutkuje mniejszą podatnością na stres, lepszym odczuwaniem szczęścia i empatii oraz umiejętnością panowania nad emocjami w dorosłym życiu.

Goldie opisuje w książce tzw. program MindUP opracowany przez jej Fundację Hawn, w porozumieniu z naukowcami. W jego ramach około 1000 nauczycieli zostało przeszkolonych w zakresie programu nauczania, który ma pomagać młodym ludziom w radzeniu sobie ze stresem. Jak zaznacza Hawn, w programie bierze udział ok 12 tys. uczniów ze szkół w całych Stanach.

"Posiedź ze swoim dzieckiem ok. 10 minut dziennie" - wzywa w swojej nowej książce aktorka. "Skupcie się na oddychaniu, a następnie poproś dziecko, aby usiadło wygodnie z rękoma na kolanach i zamknęło oczy" - czytamy.

To wstęp do jednego z quasi-medytacyjnych ćwiczeń, mających wykształcić u dzieci coś w rodzaju "świadomego słuchania". Dalej namawia rodziców by zebrali do garnka wiele znanych przedmiotów gospodarstwa domowego takich jak: kredki, papier, monety, umieścili je w garnku, a następnie potrząsali nim i poprosili dziecko, aby skupiło się na dochodzących z garnka dźwiękach. Książka prezentuje wiele podobnych metod, które nie są przykładem zabaw towarzyskich, a popartymi przez neurologów ćwiczeniami mózgu.

Książka "10 Mindful Minutes" bogata jest także w refleksje Hawn, która spogląda wstecz na swoje własne dzieciństwo i dzieli się osobistymi doświadczeniami, jako matki i babki. Aktorka ma szczere i delikatne podejście do macierzyństwa, a jej misją jest pomoc dzieciom w rozwijaniu życiowej satysfakcji. Uważa, że zdrowe życie fizyczne i psychiczne dziecka, może być pomocne i inspirujące także dla rodziców. Obecnie 66-letnia gwiazda promuje swój program w Wielkiej Brytanii. Już w siedmiu szkołach na wyspach zaczęto używać programu MindUP. Trwają prace nad utworzeniem tzw. "optymistycznych klas", które działają już w Ameryce Północnej.

"10 Mindful Minutes" można zamówić wchodząc na stronę books.telegraph.co.uk. Jak na razie nie wiadomo, czy ukaże się jej polskie tłumaczenie.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Goldie Hawn

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy