Reklama

Reklama

Głodówka czeskich filmowców na znak poparcia dla Sencowa

Czescy filmowcy rozpoczęli we wtorek, 21 sierpnia, głodówkę kroczącą na rzecz uwolnienia przez władze Rosji ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa. Akcję rozpoczęto w setnym dniu jego głodówki oraz w 50. rocznicę inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację.

Akcję rozpoczęto w setnym dniu głodówki Ołeha Sencowa

Akcję zainicjowało Stowarzyszenie Reżyserów, Scenarzystów i Dramaturgów (ARAS).

Pięciodniowe głodówki kolejno będą podejmować czescy twórcy filmowi, ale - jak podkreśla jeden z organizatorów akcji - uczestniczyć w niej może każdy. "Rozpoczynamy ten łańcuch z nadzieją, że na każde pięć dni znajdą się kontynuatorzy, do czasu gdy przypadek Sencowa nie zostanie rozwiązany" - napisali w odezwie opublikowanej na stronach stowarzyszenia filmowcy.

"Ci, którzy zdecydowali się uczestniczyć w akcji, nie będą głodować publicznie" - powiedział agencji CTK dokumentalista i wiceprzewodniczący ARAS Vit Janeczek. Pierwsi protest rozpoczęli m.in. sam Janeczek, Vaclav Kadrnka, Zuzana Krzihova, Stanislava Majerova, Radim Szpaczek i Roman Vavra.

Reklama

Ukraiński reżyser, mieszkaniec zaanektowanego przez Rosję Krymu, został skazany w 2015 roku na 20 lat kolonii karnej. Był oskarżony o przygotowywanie zamachów terrorystycznych na półwyspie. Nie przyznał się do winy, a zarzuty odrzucał jako oparte o sfałszowane dowody. Od maja prowadzi głodówkę, domagając się, by razem z nim rosyjskie władze uwolniły kilkudziesięciu więzionych Ukraińców.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Ołeh Sencow

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje