Reklama

Głodówka czeskich filmowców na znak poparcia dla Sencowa

Czescy filmowcy rozpoczęli we wtorek, 21 sierpnia, głodówkę kroczącą na rzecz uwolnienia przez władze Rosji ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa. Akcję rozpoczęto w setnym dniu jego głodówki oraz w 50. rocznicę inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację.

Akcję rozpoczęto w setnym dniu głodówki Ołeha Sencowa

Akcję zainicjowało Stowarzyszenie Reżyserów, Scenarzystów i Dramaturgów (ARAS).

Reklama

Pięciodniowe głodówki kolejno będą podejmować czescy twórcy filmowi, ale - jak podkreśla jeden z organizatorów akcji - uczestniczyć w niej może każdy. "Rozpoczynamy ten łańcuch z nadzieją, że na każde pięć dni znajdą się kontynuatorzy, do czasu gdy przypadek Sencowa nie zostanie rozwiązany" - napisali w odezwie opublikowanej na stronach stowarzyszenia filmowcy.

"Ci, którzy zdecydowali się uczestniczyć w akcji, nie będą głodować publicznie" - powiedział agencji CTK dokumentalista i wiceprzewodniczący ARAS Vit Janeczek. Pierwsi protest rozpoczęli m.in. sam Janeczek, Vaclav Kadrnka, Zuzana Krzihova, Stanislava Majerova, Radim Szpaczek i Roman Vavra.

Ukraiński reżyser, mieszkaniec zaanektowanego przez Rosję Krymu, został skazany w 2015 roku na 20 lat kolonii karnej. Był oskarżony o przygotowywanie zamachów terrorystycznych na półwyspie. Nie przyznał się do winy, a zarzuty odrzucał jako oparte o sfałszowane dowody. Od maja prowadzi głodówkę, domagając się, by razem z nim rosyjskie władze uwolniły kilkudziesięciu więzionych Ukraińców.

PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Ołeh Sencow

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje