Geograficzny klucz do Krakowskiego Festiwalu Filmowego
Pokaźne miejsce w programie Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który rozpocznie się 25 maja, zajmują pozakonkursowe sekcje tematyczne. Cykle "Opowieści ze świata" i "Gdzieś w Europie" to zestawy przykuwających uwagę dokumentów, dobranych wedle geograficznego klucza.
- Sekcje tematyczne "Opowieści ze świata" i "Gdzieś w Europie" pozbawione są gorączki rywalizacji konkursowej, ale doskonale uzupełniają oficjalny program, oferując filmy świeże i dotykające bardzo aktualnych kwestii społecznych - zapowiada Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
W tym roku "Opowieści ze świata" będą snuli koreańscy jazzmani, których miłość do muzyki przezwycięża największe przeciwności losu ("Moon Glow"); przebojowa 30-latka z Izraela, której pasją i zarazem źródłem utrzymania jest taniec na rurze ("Tańcząc na rurze"); osamotniona pasterka reniferów z rosyjskiej części Laponii ("Do moich przyjaciół") oraz młodzi idealiści, którzy w Egipcie walczą o prawo do równości i wolności ("Na placu Tahrir"), a w Stanach Zjednoczonych protestują przeciwko rzeczywistości rządzonej przez bankierów i korporacje ("Okupuj Wall Street!").
Swoje historie opowiedzą także peruwiańscy muzycy z najodleglejszych zakątków kraju, od Puszczy Amazońskiej po Limę ("Wciąż jestem") oraz... kosmonauta, który zna tajemnicę wyhodowania prawdziwej gwiazdy ("Dom na skraju galaktyki").
Cykl "Gdzieś w Europie" to z kolei sekcja, która odkrywa nieznane oblicza najlepiej poznanego kontynentu świata. Gdzieś w Europie jest państwo, które od 1990 roku deklaruje się jako niepodległe, jednak nie uznaje go żaden suwerenny kraj ("Jest taki kraj"); gdzieś w Europie jest region, którego mieszkańcy odznaczają się wyjątkową kreatywnością ("Bałkańska dusza"); gdzieś w Europie młodzi chłopcy wzorem Billy'ego Elliota marzą o nieoczywistej karierze ("Chłopaki z baletu"), a gdzie indziej wdowy wspominają szczerze dawne sympatie ("Strumień miłości").
Gdzieś w Europie ciągle niezbędny jest ostrzyciel noży ("Ścieżki Jorge") i potrzebny charyzmatyczny ksiądz, który wstawi się za wykluczonymi członkami społeczności ("Wszystkie moje dzieci").
Filmy składające się na cykle "Opowieści ze świata" oraz "Gdzieś w Europie" zostaną zaprezentowane w dniach 26 - 30 maja w krakowskich kinach: Agrafka oraz Kino Pod Baranami.