Reklama

Franciszek Pieczka: Długowieczność ma w genach

Zagrał nie tylko Gustlika w "Czterech pancernych" i Stacha Japycza w serialu "Rancza". Warto pamiętać, że ma na swym koncie role w tak wybitnych filmach kinowych, jak "Ziemia obiecana", "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Austeria", "Żywot Mateusza" czy "Potop". 18 stycznia 2017 roku aktor kończy 89 lat.

Franciszek Pieczka wielokrotnie twierdził, że długowieczność ma w genach. Podobnie jak poczucie humoru. "W mojej rodzinie wszyscy dożywali co najmniej 80 lat. Dopóki mi nic nie doskwiera fizycznie i psychicznie, to wszystko w porządku" - mówił przed laty aktor, który od jakiegoś czasu nie udziela już wywiadów.

Reklama

Franciszek Pieczka urodził się 18 stycznia 1928 roku w Godowie na Górnym Śląsku jako najmłodszy z sześciorga dzieci. Jego ojciec, miejscowy organista, brał udział we wszystkich powstaniach śląskich. Chciał, żeby najmłodszy syn zdobył praktyczny zawód. Najlepiej górnika czy inżyniera. Ale już w liceum przyszłego aktora pociągała scena.

Zaczął od teatru amatorskiego. Trafił do Uniwersyteckiego Studium Przygotowawczego w Katowicach. Potem zaczął studiować na Politechnice Gliwickiej. Wytrzymał miesiąc.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Franciszek Pieczka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje