Filmowe pożegnanie Kolbergera
W lutym kino Iluzjon filmowo pożegna zmarłego w styczniu Krzysztofa Kolbergera. Aktora zobaczymy m.in. w filmach "Dwa księżyce", "Kontrakt" i "Dziewczęta z Nowolipek".
Sylwetkę aktora kino Iluzjon przypomni w sześciu obrazach, m.in. we wstrząsającej wizji świata obozowego - "Kornblumenblau" Leszka Wosiewicza, w wyreżyserowanym przez Krzysztofa Zanussiego "Kontrakcie", za który otrzymał nagrodę aktorską w Koszalinie w 1981 roku oraz w adaptacji prozy Poli Gojawiczyńskiej - "Dziewczęta z Nowolipek" w reżyserii Barbary Sass.
Zobaczymy też "Dwa księżyce" w reż. Andrzeja Barańskiego, "Kroniki domowe" Leszka Wosiewicza oraz "Rajską Jabłoń" Barbary Sass. Przegląd potrwa w dniach od 4 do 19 lutego.
Krzysztof Kolberger zmarł 7 stycznia 2011 roku, po 20 latach zmagania się ze śmiertelną chorobą.
Jego głos znali wszyscy - zasłynął w czasach stanu wojennego swoimi recytacjami wygłaszanymi w kościołach. Również on po śmierci Jana Pawła II czytał Testament papieża - Polaka, uznając to za jedną z najważniejszych ról, które przyszło mu wykonać.
Urodził się w Gdańsku 13 sierpnia 1950 roku. W 1972 roku ukończył warszawską PWST. W tym samym roku zadebiutował w Teatrze Śląskim w Katowicach. Już w 1974 roku otrzymał pierwsze znaczące wyróżnienie - Nagrodę Rektora PWST w Warszawie, przyznawaną absolwentom za twórcze osiągnięcia w pierwszych dwóch latach pracy w teatrze. W latach 1973-82 i 1999-2004 Krzysztof Kolberger był aktorem Teatru Narodowego w Warszawie. Występował też w stołecznym Teatrze Współczesnym i Teatrze Ateneum.
W kinie zadebiutował w 1975 roku rolą w Mazepie. Zagrał w 24 serialach i 69 filmach. W 1998 roku podczas II Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach aktor odcisnął dłoń na Promenadzie Gwiazd. W 2006 roku został Mistrzem Mowy Polskiej, w 2007 roku otrzymał Specjalnego "SuperWiktora".