Film powstawał w kopalni soli
W kopalni soli w Wieliczce realizowane były zdjęcia do autorskiego filmu "The Dream" Urszuli Nawrot, która jest nie tylko reżyserem filmu, ale i autorką scenariusza i aktorką. "To już druga w tym roku filmowa realizacja wśród soli" - powiedziała PAP Monika Szczepa z kopalni.
Zdjęcia do filmu powstawały przez kilka ostatnich dni w najstarszej z zachowanych w kopalni kaplic - XVII-wiecznej kaplicy św. Antoniego oraz w komorze Michałowice. Solne rzeźby w kaplicy św. Antoniego z roztopionymi przez wilgoć twarzami to dla autorki "świadectwo przemijania i jednocześnie symbol sacrum, które jest niezależne od przemijania i ignoruje je".
"Film opowiada o poszukiwaniu własnej drogi, miłości, zrozumienia różnicy między dobrem i złem, pułapkach w jakie popadamy kierując się pychą. Jego przesłanie dotyczy tego, że nawet jeśli czujemy się opuszczeni przez Boga, to On nam towarzyszy i pozwala stawić opór złu" - powiedziała Urszula Nawrot.
Film pozbawiony jest dialogów, dlatego artystka szczególną wagę przywiązywała do detalu i spójności obrazu. "Pleneru do filmu poszukiwaliśmy w wielu miejscach, wielicka kopalnia okazała się bezkonkurencyjna: tu jest magia" - przyznała.
W realizację filmu w kopalni zaangażowali się także inni artyści, m.in.twórca Sceny Plastycznej KUL Leszek Mądzik i choreograf, tancerz i reżyser teatralny Leszek Bzdyl. Muzykę do filmu napisze irlandzki kompozytor Maurice Seezer, który w swym dorobku ma muzykę filmową, w tym utwór nominowany do Oscara, a także współpracę z Bono.
Poza Wieliczką zdjęcia do filmu realizowane były już w Warszawie, w studio filmowym i w katedrze praskiej. Kolejne planowane są w plenerach Irlandii.
Była to kolejna realizacja filmowa pod ziemią. W styczniu przez kilkanaście dni pod ziemią realizowane były przez norwesko-brytyjsko-polską ekipę zdjęcia do filmu "Sól", w ubiegłym roku w kopalni nakręcono teledyski do bollywoodzkiej produkcji "The Rhythm". Wcześniej kręcono niektóre sceny z "Seksmisji" Juliusza Machulskiego oraz filmu "Młyn i krzyż" Lecha Majewskiego, a w latach 70. i 80. "Na Srebrnym Globie" Andrzeja Żuławskiego oraz "Okrągły tydzień" Tadeusza Kiljańskiego.
Wielicka kopalnia działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku. W ciągu siedmiu stuleci górnicy wyrobili w niej 7,5 mln metrów sześciennych tzw. pustek poeksploatacyjnych. W tym czasie na dziewięciu poziomach sięgających do 327 metrów w głąb wydrążono 26 szybów i wybrano sól z 2040 komór. Pod Wieliczką powstał labirynt liczący prawie 300 km korytarzy.
Zorganizowany ruch turystyczny trwa w kopalni od końca XVIII wieku. Obecnie trasa turystyczna liczy 2,5 km długości i obejmuje ponad 20 komór. W 1978 roku kopalnia została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Rocznie odwiedza ją ponad milion turystów.
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!