Reklama

Film polski 2011: Nagrody i wydarzenia

Srebrny Niedźwiedź w Berlinie dla operatora Wojciecha Staronia, nominacja "W ciemności" Agnieszki Holland do nagrody Critics' Choice Movie Award oraz Złota Żaba na Plus Camerimage, przyznana Jolancie Dylewskiej to najważniejsze wyróżnienia dla polskich filmowców w 2011 roku.

LUTY:

- Polski operator Wojciech Staroń, autor zdjęć do filmu "Nagroda" ("El premio") w reż. Pauli Markovitch, zdobył Srebrnego Niedźwiedzia na 61. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Film "Nagroda" jest koprodukcją Meksyku, Polski, Francji i Niemiec.

- Roman Polański otrzymał w Paryżu Cezara - najbardziej prestiżową francuską nagrodę filmową - w kategorii reżyseria, za film "Autor widmo". Thriller uhonorowano też m.in. w kategorii scenariusz adaptowany - nagrodę zdobyli wspólnie Polański i pisarz Robert Harris.

MARZEC:

- Reżyser Andrzej Wajda został odznaczony Orderem Orła Białego w uznaniu znamienitych zasług dla kultury narodowej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej i za promowanie polskiej sztuki filmowej w świecie. "Dziękuję za ukształtowanie mojego solidarnościowego pokolenia", za "działania, które zaowocowały polską wolnością" - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości odznaczenia artysty.

Reklama

- W Warszawie wręczono Polskie Nagrody Filmowe Orły, przyznane przez Polską Akademię Filmową. Orła w kategorii najlepszy film zdobył obraz Jerzego Skolimowskiego "Essential Killing". Skolimowski triumfował także w kategorii reżyseria. Orłami 2011 uhonorowani zostali też m.in. aktorzy Robert Więckiewicz (za rolę główną rolę męską w "Różyczce" Jana Kidawy-Błońskiego) i Urszula Grabowska (za główną rolę kobiecą w "Joannie" Feliksa Falka).


MAJ:

- Komediodramat "Habemus papam - mamy papieża" włoskiego reżysera Nanniego Morettiego, z Jerzym Stuhrem w obsadzie, był jednym z filmów walczących o Złotą Palmę na 64. festiwalu w Cannes (11-22 maja). Polskimi akcentami festiwalu były również projekcja filmu "Code Blue" (produkcja holenderska) w reż. Urszuli Antoniak, Polki mieszkającej w Holandii, oraz efekty specjalne w "Melancholii" Larsa von Triera, za które odpowiadało studio Platige Image z Warszawy.

- Srebrną Nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Muzeów w kategorii audiowizualnej otrzymał polski film dokumentalny "Miasto ruin". Nagroda ta traktowana jest jako muzealny odpowiednik Oscara.

CZERWIEC:

- Film Jerzego Skolimowskiego "Essential Killing" zdobył Złote Lwy na 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (6-11 czerwca). Skolimowski odebrał również nagrodę za reżyserię. Za najlepszych pierwszoplanowych aktorów uznani zostali Roma Gąsiorowska (rola w filmie "Ki" Leszka Dawida) i Marcin Dorociński (rola w "Róży" Wojciecha Smarzowskiego). Werdykt jury wzbudził kontrowersje - zdaniem większości dziennikarzy to "Róża" bardziej niż "Essential Killing" zasługiwała na Złote Lwy 2011 dla najlepszego polskiego filmu.


LIPIEC:

- Film "W ciemności" w reżyserii Agnieszki Holland będzie polskim kandydatem do Oscara 2012 w kategorii obraz nieanglojęzyczny - zadecydowała Komisja Oscarowa, powołana przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego. "W ciemności" (tytuł angielski: "In Darkness"), koprodukcja polsko-niemiecko-kanadyjska, to historia Polaka Leopolda Sochy (w tej roli Robert Więckiewicz), który podczas II wojny światowej przeobraził się z drobnego oszusta w bohatera. Mężczyzna postanowił ukryć w kanałach grupę Żydów z lwowskiego getta.

- Urszula Grabowska otrzymała nagrodę za najlepszą rolę żeńską na 33. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie. Jury, pod przewodnictwem Geraldine Chaplin, doceniło ją za kreację w filmie "Joanna" Feliksa Falka. Oprócz nagrody za rolę żeńską, obraz Falka zdobył nagrodę Rosyjskiej Gildii Krytyków Filmowych i wyróżnienie Federacji Klubów Filmowych Rosji.

- Marcin Koszałka otrzymał nagrodę za krótkometrażowy dokument na 46. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w czeskich Karlowych Warach. Uhonorowano go za dokument "Deklaracja nieśmiertelności".

SIERPIEŃ:

- Borys Szyc otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora na 35. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Montrealu w Kanadzie. Jury doceniło go za rolę w thrillerze "Kret" Rafaela Lewandowskiego. Nagrodę FIPRESCI przyznano z kolei w Montrealu za film "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" Antoniego Krauzego.


- Polsko-rumuńska animacja "Droga na drugą stronę" zdobyła wyróżnienie specjalne Międzynarodowej Federacji Klubów Filmowych na 64. Festiwalu Filmowym w Locarno w Szwajcarii. "Droga na drugą stronę" (ang. "Crulic - The Path to Beyond"), dokument z elementami fikcji, to przypomnienie prawdziwej, tragicznej historii rumuńskiego aresztanta Claudiu Crulica, która rozegrała się w Krakowie w latach 2007-2008. Film zrealizowała reżyserka z Rumunii, Anca Damian.

WRZESIEŃ:

- Zainaugurowane we wrześniu europejskie pokazy - m.in. w Paryżu i Madrycie - zrekonstruowanego cyfrowo filmu "Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów" wpisały się w program kulturalny polskiej prezydencji w UE. "Mania", to dzieło kina niemego z 1918 r., z Polą Negri w roli głównej. Film wskazywany jest jako przykład europejskiej współpracy - reżyserem był Węgier Eugen Illes, główną rolę powierzono Polce, a produkcję zrealizowano w Berlinie. Decyzji ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego o wyborze "Mani" jako filmu promującego Polskę sprzeciwili się wcześniej - w marcu - polscy filmowcy, m.in. Andrzej Wajda, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski i dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz. Argumentowali oni, że obraz ten nie wytrzymuje porównania z innymi, odrzuconymi w konkursie na film promujący polską kulturę produkcjami.

PAŹDZIERNIK:

- "Róża" Wojciecha Smarzowskiego zdobyła Grand Prix 27. Warszawskiego Festiwalu Filmowego (7-16 października). Akcja filmu rozgrywa się w latach 1945-46 na Mazurach, gdzie miejscowa ludność poddawana jest procesowi repolonizacji. Główne role w "Róży" grają Agata Kulesza i Marcin Dorociński.


- Kompozytor Michał Lorenc został laureatem nagrody Totus 2011, przyznanej przez Fundację Konferencji Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia" w dziedzinie propagowania kultury chrześcijańskiej. Nagroda została mu przyznana za "tworzenie wybitnej muzyki filmowej, a także w szczególny sposób za dzieło 'Missa Magna Beatificationis' stworzone w hołdzie Ojcu Świętemu błogosławionemu Janowi Pawłowi II".

- Film polskiego artysty Artura Żmijewskiego pt. "Berek" został usunięty z berlińskiej wystawy o tysiącleciu sąsiedztwa Polski i Niemiec. Kurator Anda Rottenberg tłumaczyła, że poinformowano ją, iż stało się tak po interwencji przedstawiciela gminy żydowskiej. "Berek" powstał w 1999 r. i nawiązuje do Zagłady i traumy II wojny światowej. Żmijewski sfilmował grającą w berka grupę nagich ludzi w dwóch pomieszczeniach: neutralnej przestrzeni piwnicy oraz w komorze gazowej byłego obozu koncentracyjnego. Film był jednym z prawie 800 eksponatów pokazanych na otwartej 21 września przez prezydentów Polski i Niemiec wystawie pt. "Obok. Polska - Niemcy. 1000 lat historii w sztuce" w berlińskim muzeum Martin-Gropius-Bau. Dyrekcja muzeum Martin-Gropius-Bau oświadczyła, że film "Berek" został usunięty z wystawy ze względu na szacunek dla ofiar obozów koncentracyjnych.

LISTOPAD:

- W Warszawie wręczono Złote Kaczki, nagrody przyznane przez czytelników magazynu "Film". Za najlepszy film sezonu 2010/2011 uznana została "Sala samobójców" Jana Komasy. Laureatem Złotej Kaczki dla najlepszego aktora został odtwórca głównej roli w "Sali samobójców", Jakub Gierszał. Nagrodę dla najlepszej aktorki przyznano z kolei Romie Gąsiorowskiej, odtwórczyni głównej roli w filmie "Ki" Leszka Dawida.

- Aktorka Magdalena Popławska otrzymała Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego 2011 za rolę w filmie "Prosta historia o miłości" w reż. Arkadiusza Jakubika. Nagroda im. Cybulskiego wręczana jest młodym polskim aktorom wyróżniającym się wybitną indywidualnością.


- Reżyser Antoni Krauze za film "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" oraz Marta Honzatko, grająca w tym filmie główną rolę żeńską, odebrali nagrody przyznane im na 18. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Listapad", który odbył się w dniach 6-12 listopada w Mińsku na Białorusi.

- Film "Dziadek do orzechów i król szczurów" Andrieja Konczałowskiego otworzył w Warszawie 5. edycję Festiwalu Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" (17-27 listopada). Konczałowski, wybitny reżyser rosyjski, był specjalnym gościem tej imprezy. Podczas ceremonii otwarcia festiwalu odczytano specjalne listy od prezydentów Polski i Rosji, Bronisława Komorowskiego i Dmitrija Miedwiediewa.

GRUDZIEŃ:

- Jolanta Dylewska za zdjęcia do filmu "W ciemności" w reżyserii Agnieszki Holland zdobyła Złotą Żabę w konkursie głównym Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Operatorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage 2011 (26 listopada-3 grudnia) w Bydgoszczy.

- Film Holland "W ciemności" otrzymał nominację do prestiżowej nagrody Critics' Choice Movie Award w kategorii najlepsza produkcja nieanglojęzyczna. Nagrody te zostaną przyznane 12 stycznia, po raz siedemnasty w historii. Listę nominacji ogłosiła organizacja Broadcast Film Critics Association, która zrzesza krytyków filmowych z USA i Kanady.


- Polski kompozytor Abel Korzeniowski, doceniony za muzykę do filmu Madonny "W.E.", znalazł się w gronie artystów nominowanych do Złotych Globów. Zostaną one przyznane 15 stycznia. Jest to 69. edycja tej nagrody. Listę nominowanych ogłosiło Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej. Złote Globy to obok Oscarów najważniejsze i najbardziej cenione nagrody w amerykańskim przemyśle filmowym.

- Reżyser Krzysztof Zanussi został członkiem Zarządu Europejskiej Akademii Filmowej (European Film Academy - EFA), która zrzesza ponad 2,5 tys. profesjonalistów z branży filmowej. Celem Akademii jest promowanie kina europejskiego. Co roku przyznaje ona prestiżowe Europejskie Nagrody Filmowe.

- Tadeusz Konwicki, Janusz Łęski, Wojciech Krysztofiak, Zdzisław Kudła, Jerzy Blaszyński i Stanisław Manturzewski otrzymali w Warszawie nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich (SFP) za całokształt osiągnięć artystycznych.

Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciemności | złota żaba | film polski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy