Film o Koperniku z nagrodą w Chinach
Film dokumentalny "Tajemnica grobu Kopernika" w reż. Michała Juszczakiewicza zdobył nagrodę "Golden Dragon" - Złotego Smoka w kategorii naukowych filmów archeologicznych na festiwalu w Chinach - poinformował w poniedziałek reżyser filmu.
Festiwal China International Conference of Science and Education Producers Meeting w Suzhou w Chinach uznawany za najważniejszą w Azji imprezę poświęconą filmom naukowym. Odbywał się w dniach 17 - 20 września.
Ceremonia ogłoszenia wyników oraz wręczenia nagród, w której udział wzięli przedstawiciele najważniejszych mediów w Chinach, odbyła się w niedzielę 19 września.
Filmy startowały w 6 kategoriach - Natura i środowisko, Życie i medycyna, Archeologia, Odkrycia i wynalazki, Ludzie oraz Edukacja. W każdej kategorii mogły zdobyć złotą, dwie srebrne lub trzy brązowe nagrody.
Film "Tajemnica Grobu Kopernika" jest efektem pięciu lat dokumentacji unikalnych badań prowadzonych pod kierownictwem prof. Jerzego Gąssowskiego przez zespół naukowców z Polski i Szwecji.
- Ekipa filmowa "Tajemnicy Grobu Kopernika" uzyskała zgodę na towarzyszenie naukowcom podczas wszystkich etapów poszukiwań oraz identyfikacji pochówku polskiego astronoma. Dokumentaliści, przez blisko sto dni towarzysząc naukowcom na terenie Polski i Szwecji, zarejestrowali unikalne momenty, jak m.in. odkrycie szczątków we Fromborku, ich pierwsze oględziny czy późniejsza identyfikacja przy pomocy analizy mitochondrialnego DNA - powiedział przed wyjazdem do Chin Juszczakiewicz.
- Dzięki filmowi widzowie mogą obserwować moment, gdy w Uppsali, w należącym za życia do Kopernika "Almanachu Stoeflera", znaleziono włosy, których DNA odpowiadało DNA odczytanemu ze szczątków spod fromborskiej posadzki - zwrócił uwagę autor dokumentu.
Obok materiałów dokumentalnych w "Tajemnicy grobu Kopernika" użyto wizualizacji, mających ułatwić widzowi zrozumienie skomplikowanego i żmudnego procesu badawczego. Oprawę muzyczną w filmie stanowią utwory kompozytorów polskich z epoki renesansu, wykonywane przez zespół muzyki dawnej Ars Nova.
Premiera filmu "Tajemnica grobu Kopernika" odbyła się w 2009 r. w USA, w Carnegie Institution for Science w Waszyngtonie. Film obejrzeć mogli już widzowie w Szwecji - szwedzka telewizja publiczna pokazała go sześciokrotnie.
Próby odnalezienia grobu Mikołaja Kopernika trwały ponad 200 lat. Zapoczątkowało je Towarzystwo Naukowe Warszawskie w 1802 r. Jednak badania, prowadzone w niewłaściwym miejscu, nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. W 1807 r. grób astronoma próbował odnaleźć jeden z oficerów Napoleona. Przed wybuchem i podczas II wojny światowej badania w tym kierunku prowadzili także Niemcy.
Przełomowym okazał się rok 2004, gdy Instytut Antropologii i Archeologii Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku pod kierownictwem prof. Jerzego Gąssowskiego rozpoczął archeologiczne badania wykopaliskowe we wnętrzu archikatedry we Fromborku. Zostały one ukończone w 2005 r. W 2008 r. dokonano ostatecznego potwierdzenia miejsca pochówku Mikołaja Kopernika - dzięki badaniom DNA.
W maju tego roku sarkofag ze szczątkami kanonika warmińskiego i wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika spoczął we fromborskiej archikatedrze. Po pięciu latach od odnalezienia grobu Kopernika i dwóch latach po ostatecznej identyfikacji szczątków odbył się powtórny pochówek.
Uroczystości pożegnalne Kopernika trwały od lutego 2010 r. Rozpoczęły się 19 lutego, w dniu urodzin Kopernika, w bazylice katedralnej w Toruniu. Kolejnym miejscem uroczystości stał się Olsztyn, gdzie trumna była wystawiona, w tamtejszym zamku, przez prawie trzy miesiące. W olsztyńskiej katedrze odprawiono mszę żałobną. Następnie sarkofag został przewieziony do Fromborka, po drodze odwiedzając warmińskie miasteczka, z którymi działalność Kopernika była ściśle związana.