Film Marty Pajek zdobywcą Grand Prix Festiwalu w Stuttgarcie
Film Marty Pajek "Figury niemożliwe i inne historie II" otrzymał Grand Prix 24. Festiwalu Filmów Animowanych w Stuttgarcie - poinformował we wtorek Polski Instytut Sztuki Filmowej. To kolejne wyróżnienie - po m.in. Srebrnym Lajkoniku - którym doceniono tę krótkometrażową animację.
Bohaterką "Figur niemożliwych i innych historii II" jest - jak czytamy w opisie filmu - kobieta, która w codziennej bieganinie i dążeniu do doskonałości wciąż potyka się i przewraca. "Gdy wstaje, odkrywa, że jej dom posiada nieoczekiwane właściwości - zbudowany jest z paradoksów i wypełniony iluzjami". Film to "krótka animacja inspirowana koncepcją figury niemożliwej; takiej, którą można narysować zgodnie z zasadami perspektywy, ale nie da się jej skonstruować" - wyjaśniają twórcy.
Krótkometrażowa animacja Marty Pajek miała światową premierę w zeszłym roku na 56. Krakowskim Festiwalu Filmowym, skąd wróciła m.in. ze Srebrnym Lajkonikiem, czyli nagrodą dla najlepszego filmu animowanego. Pajek otrzymała wyróżnienie za "znakomitą syntezę treści, grafiki, animacji, dźwięku oraz metafizycznych przeczuć". Od tamtej pory film był pokazywany na ponad 35 festiwalach, gdzie zdobywał kolejne nagrody, m.in. na festiwalach w Poznaniu, Belgradzie, Petersburgu, Opolu, Utrechcie i Bydgoszczy.
Pajek jest autorką scenariusza, opracowania plastycznego oraz animacji. Jest także reżyserką filmu. Przy produkcji współpracowała z m.in. Małgorzatą Mianowską, Anną Shimanskayą, Jerzym Hojdą, Joanną Wapniewską, Aleksandrą Gryką, Agnieszką Matysiak, Piotrem Szczepanowiczem i Michałem Jankowskim.
"Figury niemożliwe i inne historie II" to druga część tryptyku. W produkcji obecnie znajduje się trzeci film. Jego bohaterami - jak czytamy na stronie polishshorts.pl - są mężczyzna i kobieta, którzy, spotykają się w poczekalni i zaczynają się wzajemnie rozbierać, odkrywając nigdy niekończące się maski i przebrania, które ukrywają nowe osobowości. "Podczas gdy para coraz bardziej się w siebie zagłębia, poczekalnia przejęta zostaje przez rośliny, dziko wyrastające z doniczek, co zamienia ją w klaustrofobiczny ogród" - opisują twórcy.
Marta Pajek urodziła się w 1982 r. w Kielcach. Ukończyła krakowską Akademię Sztuk Pięknych, gdzie - w pracowni Jerzego Kuci - specjalizowała się w filmie animowanym. W ramach stypendium odbyła również staż w Turku Arts Academy w Finlandii. Jest autorką krótkometrażowych animacji m.in. "Po jabłkach" (2004), "Za ścianą" (2005) i "Snępowina" (2011).
Festiwal w Stuttgarcie, jak podaje PISF, jest największym festiwalem animacji w Niemczech i jednym z najbardziej prestiżowych w Europie i na świecie. Impreza posiada akredytację Amerykańskiej Akademii Filmowej przyznającej Oscary. Przed filmem Marty Pajek Grand Prix Filmów Animowanych w Stuttgarcie zdobyło, piętnaście lat temu, "Strojenie instrumentów" Jerzego Kuci.
Tegoroczna edycja festiwalu zakończyła się 7 maja.