Reklama

Figura: Nie ma filmu bez miłości

- Miłość powinna być wszędzie i zawsze. To jest największa wartość świata. Film bez miłości nie istnieje - przekonuje jedna z gwiazda polskiego kina, Katarzyna Figura.

Według czytelników magazynu "Film" najlepszym aktorem minionego sezonu jest Jakub Gierszał, najlepszą aktorką Roma Gąsiorowska, a najlepszym filmem "Sala samobójców" Jana Komasy. Co pani myśli o tym wyborze?

Reklama

Katarzyna Figura: - Główni laureaci to młodzi, wspaniali artyści, którzy tworzą nieprzemijające kino. To daje nadzieję i cieszy. To jest wielkie święto kina. A najwspanialsze jest to, że te nagrody mają w sobie dużą prawdę, i jak się dziś okazało, ducha młodości i ponadczasowości.

"Sala samobójców" zasłużyła na tę nagrodę?

- Bardzo trudno jest wartościować. Dzieło każdego twórcy jest godne uwzględnienia. Nie ma spraw jednoznacznych. 'Sala samobójców' jest niezwykłym, bardzo dobrym filmem. Chciałabym wystąpić u Jana Komasy, odkryć coś innego.

Tegoroczna gala Złotych Kaczek odbyła się pod znakiem miłości. Czytelnicy wybrali najlepszą kochankę i najlepszego kochanka w polskim kinie oraz najlepszy film o miłości. Lubi pani takie filmy?

- Miłość powinna być wszędzie i zawsze. To jest największa wartość świata. Bardzo dobrze, że miłość jest ujmowana właśnie w takim kontekście. Film bez miłości nie istnieje. To jest ponadczasowe i fantastyczne i za to kochamy kino.

Miłość pojawi się także w najnowszym musicalu Janusza Józefowicza "Polita" - pierwszym na świecie spektaklu w 3D. Artysta zaprezentował fragmenty przedstawienia na gali. Co pani o tym sądzi?

- Jestem pod wielkim wrażeniem. Janusz jest moim wieloletnim przyjacielem. Razem studiowaliśmy w szkole teatralnej. Zadziwił mnie nie pierwszy raz. To jest wielki marzyciel, który realizuje coś fenomenalnego nie tylko dla siebie, ale także dla nas. Możemy cieszyć się obrazem, ruchem, miłością. To jest kolejny znak czasu dla naszego kraju. Pojawia się coś innego, pięknego.

Czego życzy pani polskiemu kinu?

- Oby powstawało coraz więcej ciekawych filmów, żebyśmy mogli realizować odważne, ryzykowne, fenomenalne plany.

Z Katarzyną Figurą rozmawiała Dominika Gwit (PAP Life).

- - - - - - - - - - - - - - - - - -

Katarzyna Figura - aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Absolwentka PWST w Warszawie. Jest znana m.in. z filmów: "Pociąg do Hollywood", "Kiler", "Szczęśliwego Nowego Jorku", "Ajlawiu", "Ubu Król", "Żurek". Jest dwukrotną laureatką Złotych Lwów za pierwszoplanową rolę kobiecą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Ma troje dzieci: syna Aleksandra oraz dwie córki - Koko Claire Figura-Schoenhals i Kaszmir Amber Figura-Schoenhals. Od maja 2000 roku jest żoną Kaia Schoenhalsa. Ma 49 lat.

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Katarzyna Figura | wartość | katarzyna | \ Film | Nie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje