Reklama

Reklama

Festiwal "Dwa Brzegi": TVP wycofuje wsparcie. To przez Torbicką?

Nie wiadomo, co dalej z Festiwalem Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi" w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. TVP wycofała swoje wsparcie dla imprezy, którego dyrektor artystyczną od pierwszej edycji jest Grażyna Torbicka.

Nie wiadomo, co dalej z Festiwalem Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi" w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. TVP wycofała swoje wsparcie dla imprezy, którego dyrektor artystyczną od pierwszej edycji jest Grażyna Torbicka.
Grażyna Torbicka na festiwalu "Dwa Brzegi" /AKPA

W tym roku na przełomie lipca i sierpnia powinna odbyć się dziesiąta edycja Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi". Swoje wsparcie dla imprezy, na którą co roku przyjeżdżają setki miłośników kina, wycofała jednak telewizja Polska. Strategicznym sponsorem nie będzie prawdopodobnie, jak co roku, należąca do Skarbu Państwa, grupa PGE.

Jak podaje dziennikwschodni.pl, organizatorzy mają na razie 40% funduszy, które powinni mieć, żeby zorganizować festiwal w dotychczasowym kształcie.

"Nasze kłopoty finansowe związane są z odmową współpracy przez telewizję publiczną, która była współorganizatorem festiwalu, zarówno od strony medialnej jak i finansowej. Na nasze zapytanie co do organizacji tegorocznej edycji, nie odpowiedział także główny sponsor festiwalu - spółka PGE, a także Totalizator Sportowy" - mówi Jerzy Zieliński, prezes Stowarzyszenia "Dwa Brzegi".

Reklama

Przypomnijmy, że pod koniec marca Grażyna Torbicka odeszła z TVP. "Po 31 latach pracy w Programie 2 TVP poczułam, że to dobry moment by spojrzeć na świat z innej perspektywy" - wyznała Grażyna Torbicka na oficjalnym profilu programu "Kocham Kino" na Facebooku.

Swe oświadczenie dziennikarka zakończyła wpisem: "Dziękuję wszystkim i do zobaczenia w sierpniu na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą".

Czy wycofanie się TVP - współorganizatora festiwalu oraz sponsorów, czyli dwóch państwowych spółek, to reakcja na odejście dziennikarki z publicznej telewizji?

W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl, rzecznik festiwalu "Dwa Brzegi", Dawid Rydzek zaznacza, że negocjacje z TVP i PGE były prowadzone także już po rozstaniu się Grażyny Torbickiej z TVP i zapewnia, że nie miało to wpływu na te rozmowy. "Nie chcę ujawnić przyczyn zakończenia współpracy. Niech to pozostanie naszą tajemnicą" - mówi Rydzek.

"Dwa Brzegi" to jedna z wizytówek Kazimierza Dolnego. "Nie wyobrażamy sobie, żeby festiwal się nie odbył" - komentuje na łamach portalu dziennikwschodni.pl, Andrzej Pisula, burmistrz Kazimierza Dolnego.

Patronat medialny nad festiwalem objął TVN.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Dwa Brzegi | Grażyna Torbicka

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy