Festiwal "Człowiek w Zagrożeniu"
39 filmów dokumentalnych rywalizuje o Grand Prix 23. Ogólnopolskiego Festiwalu Mediów "Człowiek w Zagrożeniu", który rozpoczął się w środę, 29 listopada, w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Tematem przewodnim tegorocznej imprezy jest - miasto.
Łódzki festiwal to przeglądów filmów dokumentalnych opowiadających o kondycji współczesnego człowieka, zagrożeniach i niepokojach - zarówno społecznych, jak i indywidualnych. Prezentuje twórczość filmową, telewizyjną, wideo - profesjonalną i amatorską.
W tym roku o Grand Prix festiwalu - statuetkę "Białej Kobry" - walczy 39 filmów dokumentalnych z całej Polski. W trakcie trwania imprezy obędzie się 11 pokazów konkursowych. Obejrzeć będzie można filmy takich reżyserów jak: Andrzej Mos,
Paweł Szot, Aneta Kopacz, Paweł Łoziński, Balbina Bruszewska, Natalia Brożyńska, Małgorzata Chmiel, Aleksandra Rek, Dagmara Drzazga.
Filmy ocenia jury, w którym zasiadają: etnolog i antropolog kultury Krystyna Piątkowska, dziennikarz i scenarzysta Janusz Kołodziej, operator filmowy, fotograf, dr Janusz Połom, poeta i tekściarz Jacek Bieleński oraz operator filmowy prof. Zbigniew Wichłacz.
Oprócz Grand Prix festiwalu - statuetki "Białej Kobry" i nagrody prezydenta Łodzi w wysokości 10. tys. zł - przyznawanych jest kilka innych wyróżnień, wśród nich są: nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich, nagrody im. Aleksandra Kamińskiego i Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense oraz nagroda "Cierpliwego oka" im. Kazimierza Karabasza.
Głównym organizatorem festiwalu jest Muzeum Kinematografii w Łodzi. Jego zakończenie i wręczenie nagród zaplanowano na sobotę 23 listopada.
Festiwal Mediów "Człowiek w Zagrożeniu" organizowany jest w Łodzi od 1990 roku. Wśród jego laureatów są m.in. Jacek Bławut, Paweł Łoziński, Maciej Drygas, Beata Januchta, Ewa Straburzyńska, Marcin Koszałka i Marta Minorowicz.
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!