"Etiuda 2004": Otwarcie
XI Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Etiuda 2004" rozpoczyna się w Krakowie w piątek, 19 listopada. W ciągu siedmiu dni publiczność obejrzy 71 filmów konkursowych reprezentujących 36 szkół z 21 krajów. Etiudy oceni jury pod kierunkiem scenarzysty, reżysera i pedagoga Edwarda Żebrowskiego.
Głównym punktem programu będzie konkurs etiud studenckich zrealizowanych w szkołach filmowych i artystycznych w latach 2002 - 2004. Do selekcji nadesłano ponad 380 etiud z całego niemal świata.
W tym roku przeważają animacje oraz krótkie fabuły, mało jest natomiast filmów dokumentalnych.
Twórcy ubiegać się będą o nagrody indywidualne: Złote, Srebrne i Brązowe Dinozaury, które przyzna 7-osobowe Jury pod kierunkiem Edwarda Żebrowskiego.
Po raz trzeci wręczona zostanie nagroda Specjalnego Złotego Dinozaura dla najlepszej europejskiej szkoły filmowej. Poza nagrodami głównymi przyznane zostaną liczne nagrody pozaregulaminowe: nagroda jury studenckiego, publiczności, nagroda Dyrektora Festiwalu "Wielki Niedoceniony" oraz nagroda Kwartalnika "Kamera".
Festiwal zainauguruje wręczenie Specjalnego Złotego Dinozaura dla twórcy z powodzeniem łączącego własną działalność artystyczną z pracą pedagogiczną.
Pierwszym laureatem był Jerzy Kucia z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W tym roku zostanie nim Kazimierz Karabasz, od połowy lat 60. aż po dzień dzisiejszy uczący w PWSFTviT w Łodzi, wychowawca wielu pokoleń polskich dokumentalistów, wśród których znajdują się m.in. Marek Piwowski, Krzysztof Kieślowski, Marcel Łoziński i Piotr Trzaskalski.
W ramach imprez towarzyszących będzie można zobaczyć m.in. kolejną 10-tkę festiwalu Etiuda - "10 najlepszych polskich filmów o sztuce", pokaz "Od Edvarda Muncha do Henri Cartier-Bressona. Inspiracje laureatów Grand Prix Festiwalu Etiuda 1994 i 2003", projekcje nagrodzonego na zeszłorocznym festiwalu "Etiuda" Studium Filmowego przy Uniwersytecie w Hamburgu, francuskiej szkoły filmu animowanego ENSAD w Paryżu oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Pod hasłem "Nowe media w filmie" swój zestaw zaprezentuje również niemiecki festiwal BACKUP.
W ramach corocznych "Dokumentalnych prowokacji" zostaną zaprezentowane najnowsze filmy węgierskie, zaś ciekawostką będą zapewne projekcje filmów krótkometrażowych znanego reżysera francuskiego Ericka Zonki, kontrowersyjnego dokumentu "Eros-Ex" Grażyny Treli oraz prac nagrodzonych w kolejnym Studenckim Konkursie Filmów Reklamowych Kodaka.
Program projekcji filmowych i spotkań z twórcami uzupełni dyskusja panelowa "Od etiudy do debiutu", poświęcona artystycznej i zawodowej roli szkolnictwa filmowego w Polsce i pozostałych krajach Czworokąta Wyszechradzkiego, w której wezmą nie tylko udział studenci i absolwenci rodzimych szkół filmowych i artystycznych, ale i przedstawiciele szkolnictwa z Czech, Słowacji, Węgier i Niemiec.
Współgospodarzem dyskusji będzie Koło Młodych Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Po zakończeniu festiwalu nagrodzone filmy prezentowane będą w wielu miastach Polski oraz w centrach kulturalnych krajów sąsiadujących, w ramach przygotowywanej już po raz czwarty "Etiudy Objazdowej".
Projekt organizacji w 2005 roku konkursu filmów animowanych, sprawia, że równolegle z przygotowaniami do festiwalu "Etiuda 2004" trwają już prace nad XII Międzynarodowym Festiwalem Filmowym "Etiuda&Anima 2005", który został zaplanowany na 18 - 24 listopada 2005 roku.