"EKRANy" o festiwalach filmowych
Najnowszy numer pisma filmowego "EKRANy" jest poświęcony festiwalom filmowym. Ponadto w numerze znajdziemy 12 recenzji filmowych, artykuł o serialu "Breaking Bad" oraz tekst o pisarzach pracujących w latach 20. w Hollywood i o modzie epoki jazzu - z okazji niedawnej premiery "Wielkiego Gatsby'ego".
Najnowszy numer "EKRANów" proponuje czytelnikom przewodnik po festiwalach, opisując ich fenomen, tajemnice, pułapki, a przede wszystkim niezaprzeczalne piękno i magię.
Piotr Czerkawski pisze o festiwalach jako współczesnej ilustracji "czasu świętego", Jerzy Płażewski - najwierniejszy uczestnik festiwalu w Cannes - opowiada o swych licznych pielgrzymkach, Marcin Adamczak opisuje natomiast festiwal jako miejsce pozyskiwania producentów i dystrybutorów. Uzupełnieniem cyklu artykułów jest recenzja tegorocznego zwycięzcy w Cannes, "Życia Adele", i portret jego twórcy Abdellatifa Kechiche'a.
Oprócz cyklu tekstów poświęconych festiwalom filmowym w sposób szczególny polecamy tym razem artykuły z historii kina - obszerny tekst o "Księdze Rodzaju", niezrealizowanym filmie Roberta Bressona, będący jednocześnie przypomnieniem tego wyjątkowego twórcy, oraz sylwetkę zmarłego w tym roku Aleksieja Germana, seniora, jednego z najwybitniejszych i najbardziej niepokornych rosyjskich reżyserów.
Ponadto w numerze: 12 recenzji filmowych; artykuł w 40. rocznicę premiery "Egzorcysty"; rozmowa z wybitnym niemieckim reżyserem Hansem-Jürgenem Syberbergiem; wspomnienie André Bazina pióra Dudleya Andrew; z okazji niedawnej premiery "Wielkiego Gatsby'ego" - tekst o pisarzach pracujących w latach 20. w Hollywood i o modzie epoki jazzu; a ponadto artykuły o kręconym nieprzerwanie od pięciu lat przeboju telewizji AMC, serialu "Breaking Bad", oraz zdobywcy ubiegłorocznej nagrody Emmy, serialu "Czarne lustro"; sylwetka Carey Mulligan i esej o twórczości Bruce'a Naumana, jednego z najważniejszych współczesnych artystów amerykańskich.
Nowe "EKRANy" dostępne są już od 21 czerwca.