Ekranizacja powieści Sołżenicyna
Słynny rosyjski pisarz Aleksander Sołżenicyn prowadzi rozmowy w sprawie ekranizacji swojej powieści "Oddział chorych na raka" z 1968 roku - poinformowała żona pisarza. 87-letniego Sołżenicyna zachęciło powodzenie telewizyjnej wersji jego książki "Krąg pierwszy", która pojawiła się na początku roku w rosyjskiej telewizji.
"Prowadzimy rozmowy w sprawie ekranizacji Oddziału chorych na raka, jednak nie w formie serialu telewizyjnego, lecz pełnometrażowego filmu fabularnego" - Natalia Sołżenicyna powiedziała gazecie "Izwiestia".
"Na razie negocjacje są w fazie początkowej, więc za wcześnie by powiedzieć cokolwiek więcej" - dodała żona pisarza.
Napisany jako metafora totalitaryzmu w latach 1966-68 "Oddział chorych na raka" to jedno z najbardziej posępnych dzieł Sołżenicyna.
W 1969 został on wykluczony ze Stowarzyszenia Pisarzy Radzieckich, a w 1974 roku, po publikacji swej najsłynniejszej książki "Archipelag Gułag", w której opisywał radzieckie obozy, został wyrzucony ze Związku Radzieckiego. Podczas swojego 20-letniego wygnania mieszkał w Szwajcarii i Stanach Zjednoczonych. W 1994 roku wrócił do Rosji.
Zapytany o możliwość ekranizacji "Archipelagu Gułag" rosyjski reżyser Gleb Panfiłow, który nakręcił 'Krąg pierwszy", powiedział że największą przeszkodą są obecnie przyczyny ekonomiczne, a nie ideologiczne.
"Mamy wolny rynek, i nie jest tak łatwo zdobyć środki na taki film" - powiedział Panfiłow.