Reklama

Edyta Jungowska czyta Pippi

Edyta Jungowska to energiczna, pełna nieposkromionego temperamentu i zadziorna aktorka z wielkim poczuciem humoru. Kto mógłby więc lepiej przeczytać książki o Pippi Langstrump?

Pomysł projektu powstał kilka lat temu, kiedy aktorka sama czytała Astrid Lindgren swojemu synowi.

We wtorek, 18 maja, odbyła się uroczysta premiera serii audiobooków: "Edyta Jungowska czyta Pippi".

Jak mówi aktorka: "To nie tylko świetne opowieści o przygodach, ale także wspaniała literatura. Jednocześnie bawią i uczą. Empatii, tolerancji. Dzięki Pippi wszyscy stajemy się lepszymi ludźmi".

Od pomysłu do realizacji droga była długa i wcale niełatwa. Ale Edyta Jungowska jest uparta jak sama Pippi. Nie ma dla niej rzeczy niemożliwych.

"Nie podarowałabym sobie, gdyby ktoś inny przeczytał te książki przede mną" - mówiła podczas konferencji artystka.

Reklama

Dzięki jej determinacji można od wtorku kupić płyty, na których czyta książki o Pippi Pończoszance.

Muzykę do projektu skomponował Sambor Dudziński.

Gośćmi specjalnymi premiery byli: Dorota Zawadzka, Szymon Majewski oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 316 im. Astrid Lindgren.

Do płyt dołączone są trzy inspirowane przygodami Pippi książeczki dla dzieci. To książki, z którymi można robić wszystko to, co zrobiłaby sama Pippi: brudzić je, trzymać przy jedzeniu, wyrywać z nich kartki (co nawet jest wskazane). Mają służyć przede wszystkim zabawie. Jest w nich kartka z wyspy Kurrekurregut, do wysłania do rodziców, labirynt, którym nigdzie się nie dotrze, reklama lekarstwa na wszystko i smarowidła na piegi... A także - wywiad z koniem Pippi i jej małpką, panem Nilsonem.

To książki, które zachęcają dzieci do wspólnej zabawy, podczas słuchania płyty o przygodach Pippi mogą na przykład poczuć się piratami: mają do dyspozycji złote monety i mapę, którą same muszą stworzyć. Autorem ilustracji jest grafik, Piotr Socha, na co dzień współpracujący między innymi z "Gazetą Wyborczą", "Przekrojem", "Newsweekiem", czy "Machiną".

Edyta Jungowska ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie w 1989 roku. Rok później brawurowo zagrała Pannę Maliczewską w spektaklu "Zapolska, Zapolska" w reżyserii Adama Hanuszkiewicza. Równie znakomita, jak w teatrze, jest na małym ekranie: zarówno w teatrze telewizji (zagrała ponad 30 ról), jak i w serialach: "Na dobre i na złe" oraz "Ja wam pokażę!". Dzieci uwielbiają ją między innymi za wspaniałą Brawurkę - jedną z trzech Atomówek, która mówi jej głosem.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Edyta Jungowska | czytać | aktorka | książki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy